Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Platformy Obywatelskiej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych - IBRiS - w dniu 13 stycznia na populacji pełnoletnich mieszkańców Radomia na próbie 500 osób. Wyniki są pozytywne dla obecnego prezydenta Radomia. Szczegóły na slajdach pod artykułem.
Ankieterzy zadali respondentom trzy pytania:
• Jak ocenia pan(i) zmiany zachodzące w ostatnich 2 latach w pana(i) mieście?
• Czy pana(i) zdaniem prezydent Radomia prowadzi miasto w dobrym kierunku?
• Jak ocenia pan(i) pana Radosława Witkowskiego jako obecnego prezydenta Radomia?
Na pierwsze z pytań prawie 3/4 badanych wydało ocenę pozytywną, uznając że zmiany zachodzące w mieście idą na lepsze. Po usłyszeniu pytania drugiego ponad 68% respondentów uznało, że prezydent Witkowski prowadzi miasto w dobrym kierunku. Przy odpowiedzi na trzecie pytanie 47,5% badanej grupy radomian wydało Radosławowi Witkowskiemu pozytywną ocenę. Duży odsetek, ponad 28% jest niezdecydowanych, prawie 24% wystawiło ocenę negatywną.
Co istotne - badanie przeprowadzono 13 stycznia, a więc już po ujawnieniu informacji, która mogła mieć istotny wpływ na jego wyniki badań o dochodzeniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie, niezgodnego zdaniem agentów, zasiadania przez prezydenta przez 4 miesiące w 2015 r. w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent odpiera zarzuty, dowodząc, że miał prawo w radzie zasiadać.
Radomska Platforma Obywatelska prezentując wyniki podkreśla ten fakt. W dołączonym do nich oświadczeniu czytamy:
"Mieszkańcy Radomia dwa lata temu wybrali zmianę i zdecydowali, by Prezydentem ich miasta został Radosław Witkowski. Dziś po Lublinie i Łodzi to właśnie Radom stał się kolejnym celem ataku CBA, które chce decydować za mieszkańców kto powinien rządzić ich miastem. Jak pokazują badania, mieszkańcy widzą zmiany i wierzą, że ich prezydent prowadzi miasto w dobrym kierunku. Obronimy samorządy i staniemy Murem za Radkiem".
Badanie przeprowadzono metoda CATI, w której wywiad z respondentem prowadzony jest przez telefon. Ankieter odczytuje pytania i notuje uzyskiwane odpowiedzi, korzystając ze specjalnego skryptu komputerowego. Skrypt pozwala na pewne zautomatyzowanie kwestionariusza – np. poprzez zarządzanie filtrowaniem zadawanych pytań lub losowanie kolejności, w jakiej określone kwestie będą odczytywane respondentowi. Respondenci w badaniach CATI są zwykle albo losowani z bazy danych (np. w badaniach satysfakcji klientów), albo dobierani poprzez losowe tworzenie numerów telefonów.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>