Jak informowaliśmy wczoraj, CBA bada sprawę członkostwa Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, pod kątem ustawy antykorupcyjnej ograniczającej prezydentom możliwość zasiadania we władzach spółek prawa handlowego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Agenci CBA uznali, że w okresie zasiadania przez Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej ŚRH, spółka ta nie należała w co najmniej 50% do Skarbu Państwa i dlatego prezydent Radomia złamał przepisy ustawy. Radosław Witkowski twierdzi, że było wręcz przeciwnie i podczas dzisiejszego briefingu prasowego wygłosił oświadczenie, w którym nie zgadza się z tymi zarzutami. Poniżej jego treść.
Oświadczenie Prezydenta
Szanowni Państwo!
Byłem obiektem kontroli CBA. Odmówiłem podpisania protokołu pokontrolnego. Nie zostały w nim uwzględnione przedstawione przeze mnie oczywiste fakty, które przeczą postawionym przez Biuro tezom. Agenci twierdzą, że zasiadając w Radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego zostały naruszone przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W ich ocenie Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem spółki, która mnie powołała. Jest to nieprawdą, gdyż Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa.
Moje działanie w tej sprawie było zgodne z prawem, a fakt zasiadania w radzie nadzorczej był powszechnie znany. Znalazło się to w moim oświadczeniu majątkowym.
Gdy sprawa zasiadania w radzie nadzorczej wzbudziła kontrowersje, że poświęcam na to czas, który powinienem poświęcić miastu zrezygnowałem i dla zamknięcia tej sprawy oddałem wszystkie zarobione tam przez 4 miesiące pieniądze - jedenaście tysięcy dziewięćset czterdzieści cztery złote i 16 groszy. Uznałem, że od samorządowca wymaga się więcej, a prezydent miasta musi skupiać się wyłącznie na sprawach mieszkańców.
Niestety, dziś to agenci CBA, a nie niezawisły sąd decydują o wyniku postępowania, które wszczęli. Jednak już dziś zapowiadam, że wykorzystam wszystkie możliwe środki prawne.
Jestem przekonany, że po Lublinie i Łodzi to kolejny polityczny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych. Centralne Biuro Antykorupcyjne na podstawie nieprawdziwych twierdzeń podejmuje próbę pozbawienia mnie mandatu Prezydenta Miasta. Mandatu, który otrzymałem od mieszkańców Radomia, wygrywając demokratyczne wybory.
Najbliższe tygodnie i miesiące zdecydują więc nie o losie moim jako Prezydenta Miasta, ale o przyszłości nas wszystkich. O tym, kto ma prawo decydować o Radomiu. Będzie to walka o to, kto ma prawo wyboru gospodarza miejsca w którym żyjemy, wyboru kierunku rozwoju. Czy decyzje podejmować będziecie Państwo - mieszkańcy Radomia - czy zapadać one będą ponad głowami wyborców w zakulisowych grach z użyciem służb specjalnych.
Na koniec chciałbym zapewnić mieszkańców Radomia, że zarówno urząd, jak i prezydent miasta będą pracować normalnie. Zrobię wszystko, żeby działania Biura nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie miasta.
Kwestia interpretacji:
Dopytywany przez dziennikarzy prezydent wyjaśnił, że kontrola CBA rozpoczęła się kilka miesięcy temu, protokół przekazano mu kilku tygodni temu. - Przedstawiłem do protokołu swoje uwagi oparte na aktach prawnych, ale nie zostały uwzględnione przez kontrolujących - powiedział prezydent.
Jak wyjaśnił Radosław Witkowski, sprawę większościowych udziałów Skarbu Państwa była przez niego badana w momencie podejmowania decyzji o przystąpieniu do rady nadzorczej ŚRH. - Zasięgałem również opinii niezależnych prawników, wszyscy przychylali się do interpretacji, że ŚRH jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa. Dziś, po dwóch latach CBA wraca do sprawy i przedstawia własną interpretację. Tak jak powiedziałem, użyję wszystkich środków prawnych żeby to wyjaśnić - stwierdził Radosław Witkowski.
Był dochód, czy nie?
W oświadczeniu majątkowym - w rubryce dotyczącej dochodu uzyskanego z ŚRH prezydent Witkowski wpisał O PLN. Zapytaliśmy czy, mimo zwrócenia pieniędzy do kasy ŚRH, nie powinien jednak wpisać ponad 11 tys. zł, które wcześniej otrzymał? - Oświadczenie majątkowe, zgodnie z przepisami prawa wypełnia się na dzień 31 grudnia. Jeśli chodzi o termin 31 grudnia 2015 r. - to na ten dzień z ŚRH nie osiągnąłem żadnego dochodu, gdyż jest on potwierdzany przez PIT od pracodawcy, a ja takiego PIT-a nie otrzymałem - odpowiedział włodarz naszego miasta.
Biuro Prawne UM: Prezydent miał prawo zasiadać w radzie nadzorczej spółki
Do sprawy będziemy wracać.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>