Środa 24 kwietnia
Aleksandra, Horacego, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Trzy licea ogólnokształcące w Radomiu do wygaszenia

mawi 2016-12-19 08:00:00

Reforma oświaty w Radomiu spowoduje nie tylko likwidację gimnazjów, ale przy okazji doprowadzi do zamknięcia trzech liceów ogólnokształcących. Trzeba jednak przyznać, że to nie tylko efekt reformy, ale świadomej polityki władz miasta, stawiającej na kształcenie zawodowe. Najwcześniej w styczniu poznamy nowe obwody podstawówek, a w marcu liczbę etatów nauczycielskich, jakimi będą dysponować dyrektorzy radomskich szkół.

IX LO im. J. Słowackiego jest znane z tego, że od lat zajęcia językowe prezentujące kulturę narodów, prowadzą studenci z różnych krajów: od Brazylii i Jordanii, po Gruzję, Indie i wiele innych. Następna grupa przylatuje w Nowy Rok. Wraz z wygaszeniem lice

Pod konsultacje społeczne trafiła już propozycja zmian w sieci szkół przygotowana przez władze Radomia, po reformie wprowadzonej przez rząd. Likwidacja gimnazjów oznacza zmiany w siatce i obwodach szkół.

Budynki gimnazjów będą przejęte na potrzeby szkół podstawowych i obecnych ponadgimnazjalnych (czy wróci nazwa szkoły średnie?) oraz nowo tworzonych zespołów szkolno-przedszkolnych. Może się okazać, że uczniowie będą musieli uczyć się pod zupełnie innymi adresami niż obecnie. Z grubsza propozycja władz miasta wygląda następująco:

PG nr 1 na Staromiejskiej - budynek zajmie Zespół Szkół Technicznych. Już teraz niektóre lekcje klas "Technika" odbywają w sąsiedniej szkole przy Staromiejskiej, gdyż ZST okazuje się za ciasny dla swoich uczniów.

PG nr 2 na Gagarina - jego miejsce zajmie szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi.

PG nr 3 na Czarnoleskiej - planuje się tu przenieść przenieść PSP 17 z Wierzbickiej. Budynek "17" przejmie pobliska szkoły integracyjna. Jest też przeciwstawna propozycja grona PG nr 3 - utworzenie w jego obecnej siedzibie liceum z klasami sportowymi (specjalność koszykówka)

PG nr 4 na Osiedlowej - jest propozycja otwarcia tu zespołu szkolno-przedszkolnego.

PG nr 5 na Warszawskiej - budynek ma być częścią Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 przy Sowińskiego. Przy Warszawskiej mają się uczyć starsze roczniki, prawdopodobnie klasy 5-8.

PG nr 6 na Sadkowskiej - jego siedzibę zajmie mieszczący się po sąsiedzku Elektronik, który tak jak ZST nie mieści się w swoich murach.

PG nr 8 na Piastowskiej - tu ma się przenieść Zespół Szkół Specjalnych nr 1 z ul. Armii Ludowej.

PG nr 10 na Długojowskiej - powstanie tu zespół szkolno-przedszkolny.

PG nr 11 na Kujawskiej - budynek przeznaczony na szkołę podstawową.

PG nr 12 na Kruczej - zamieni się w szkołę podstawowa z możliwością tworzenia oddziałów przedszkolnych.

PG nr 13 na 25 Czerwca - w tej szkole ma powstać liceum dwujęzyczne.

PG nr 22 na Rapackiego - zajmie PSP, która mieści się w tym samym budynku. Mówi się, że Filia PSP 6 na Paderewskiego przekształcona zostanie w przedszkole.

Spotkanie zespołu konsultacyjnego, który zaopiniuje te propozycje - zaplanowano po Nowym Roku, na 5 stycznia. - Mamy czas do 17 lutego, by zgłosić nową sieć szkół do zaopiniowania pani kurator. Pracujemy intensywnie, ale szczegółów nie mogę jeszcze podać. Projekt zaopiniują partnerzy społeczni, w tym radni i związki zawodowe, bo chcemy, by to co będzie projektem uchwały - wcześniej było społecznie akceptowalne – mówi wiceprezydent Karol Semik.

- Najważniejsza będzie liczba uczniów w obwodach, musimy na te dane poczekać do 5 stycznia. Nie ma sensu tworzyć obwodów z dużą liczbą dzieci. Teraz jest szansa, by zrobić to równomiernie, tak by dzieci we wszystkich szkołach miały czas i na zajęcia obowiązkowe i na dodatkowe i na inne, zgodne z ich zainteresowaniami. Będę tego pilnował – mówi radny Leszek Pożyczka, kiedyś dyrektor wydziału oświaty UM.

Do wygaszenia Słowacki, Sobieski i liceum sportowe

W zaprezentowanym wyżej zestawie ukryte jest wygaszanie dwóch liceów - podkreśliliśmy je. Chodzi o IX LO im. J. Słowackiego (obecnie tworzące wraz z PG nr 1 ZSO nr 7 przy Staromiejskiej) i XII LO z Oddziałami Sportowymi (wchodzące wraz z PG nr 4 w skład ZSO nr 4 przy Osiedlowej). Jak nam powiedział wiceprezydent Karol Semik, oba te licea oraz trzecie - VIII LO im. J. Sobieskiego przy ul. Sobieskiego (znajduje się w tym samym budynku co podstawówka nr 3) są przeznaczone do wygaszenia. Powód - słaby nabór. W IX LO w tym roku naukę zaczęła jedna klasa, a w VIII i XII ani jedna.

Brak zainteresowania uczniów tymi placówkami to tylko połowa prawdy. To także efekt działań władz oświatowych miasta. Otóż w ostatnich dwóch latach pozwoliły one na otwarcie dodatkowych siedmiu oddziałów w liceach tzw. starej szóstki (nr I-VI: Kopernik. Konopnicka, Czachowski, Chałubiński, Traugutt, Kochanowski). Jak się więc okazało - mimo usilnych nawoływań władz oświatowych - by uczniowie wybierali szkoły zawodowe, chętnych do liceów wcale nie brakuje. 

Postanowiono nie rozkładać jak dotychczas tych uczniów równomiernie, lecz - obniżając progi punktowe - ulokować większą ich liczbę w bardziej prestiżowych liceach, jednocześnie godząc się na obniżenie ich poziomu. - Na miejscu dyrektorów Chałubińskiego, Czachowskiego czy Traugutta nie szedłbym w stronę tworzenia jak największej liczny oddziałów, bo to obniża jakość nauczania – potwierdza radny Pożyczka.

Komu pracę, komu zasiłek?

Kosztem poziomu nauczania miasto zyska trzy budynki, które teraz musi przeznaczyć na inne placówki. Ale też przez to, w kilku wybranych liceach nauczyciele mają zapewnianą pracę, w innych muszą drzeć o zatrudnienie. To dotyczy też nauczycieli z likwidowanych gimnazjów.

- Prezydent miasta nie jest pracodawcą. Etaty nauczycieli są funkcją planów nauczania i podstawy programowej. To różnie będzie wyglądało w zależności od tego jakiego przedmiotu naucza dany nauczyciel - mówi wiceprezydent Semik i wyjaśnia: - Suma godzin w każdej szkole będzie przeliczana na etaty. W tej chwili nie da się tego policzyć. To wszystko niepokoi środowisko oświatowe - tak rodziców, jak i nauczycieli. Ramowe programy nauczania i plany nauczania mają być opracowane przez MEN do końca marca. Wtedy będziemy w stanie policzyć, jak to będzie wyglądało z etatami.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych