Potrzebujących jest wielu. W grupie, którą weźmie pod opiekę samorząd, są osoby niepełnosprawne z zaburzeniami psychicznymi i wychowankowie z radomskiego Domu Dziecka. To właśnie oni - jak mówi wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik - są adresatami programu "W drodze do samodzielności".
Terapeuci i pracownicy socjalni będą prowadzili w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej treningi usamodzielniające i zajęcia rehabilitacyjne. Planowane są także wyjścia na przykład do teatru czy muzeum. To ma ułatwić im powrót do społecznej aktywności.
Natomiast celem drugiego programu - "Czas na aktywność" - jest zwiększanie posiadanych lub uzyskiwanie zupełnie nowych kwalifikacji zawodowych, dostosowanych do potrzeb rynku pracy. Uczestnicy wezmą udział m.in. w warsztatach aktywnego i efektywnego poszukiwania zatrudnienia.
Praca w radomskiej Gospodzie Jaskółeczka, która była pierwszą na Mazowszu, zatrudniającą osoby z zaburzeniami psychicznymi, zmieniła życie niepełnosprawnej Agnieszki. Jak mówi, dzięki pracy nabrała pewności i uwierzyła, że jest wartościowym człowiekiem. Podobnie było w przypadku Urszuli. Przestała bać się ludzi, a zaczęła podejmować wyzwania i uczyć nowych rzeczy. W ramach obu projektów ze wsparcia skorzysta 70 osób.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>