Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Debata o przyszłości Radomia

nika 2011-11-14 11:00:00

Radom miastem wojewódzkim? Podział mazowieckiego? Region kielecko-radomski? Na te pytania chce odpowiedzieć radomski oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego podczas publicznej debaty. Przyjść i podyskutować może każdy.

Debata odbędzie się już dziś (14 listopada) o godz. 17 w Resursie Obywatelskiej, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

W roku 1999 przeprowadzono w Polsce reformę podziału terytorialnego. Radom jest obok Częstochowy największym ośrodkiem, który został wówczas pozbawiony statusu miasta wojewódzkiego. Zapowiedzi autorów reformy, iż rozwój ośrodków tracących dotychczasowe funkcje będzie wspierany w polityce regionalnej państwa, okazały się mrzonką. W odróżnieniu od obecnych miast wojewódzkich Radom nie ma możliwości kształtowania infrastruktury o charakterze metropolitalnym, wobec czego jego znaczenie jako ośrodka regionalnego wciąż się zmniejsza. Upadek radomskiego przemysłu nie został zrównoważony przez rozwój sektora usług. Dotkliwym tego skutkiem jest stopa bezrobocia wyróżniająca Radom w skali całej Unii Europejskiej” - piszą organizatorzy debaty.

W pierwszej części poniedziałkowej debaty w Resursie przewidziane są krótkie wystąpienia przedstawicieli nauki. Dr Ewa Markowska-Bzducha porówna Kielce i Radom, prof. dr hab. Witold Rakowski wygłosi referat „Społeczeństwo Radomia – atut czy bariera dla rozwoju regionu?”, dr hab. Piotr Tusiński zastanawiać się będzie, jak przywrócić Radomiowi rangę ośrodka regionalnego, a dr Łukasz Zaborowski zapozna zebranych z zagadnieniem „Radom w podziale terytorialnym – analiza przestrzenna”. W drugiej części przewidziano dyskusję z udziałem publiczności.

„Sprawa niedowartościowania Radomia w podziale terytorialnym państwa i w krajowych dokumentach planistycznych jest wciąż obecna w dyskusji na forum publicznym. Jawi się jako kluczowe zagadnienie, kiedy mowa o perspektywie przełamania kryzysu, który od dwóch dekad trapi region radomski. Niezależnie od chwilowych możliwości zmiany niekorzystnej sytuacji powinniśmy dążyć – jako radomianie – do zwiększania świadomości społecznej w powyższej kwestii. W szczególności ważne wydaje się uzgodnienie wspólnych postulatów wśród parlamentarzystów, władz samorządowych oraz środowiska naukowego” - piszą organizatorzy debaty.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych