- Zapewniliśmy miejsca w przedszkolach dla wszystkich trzylatków, w terminie zakończyliśmy szkolne inwestycje, wdrażamy kształcenie dualne i zdobyliśmy unijne pieniądze na programy edukacyjne - podsumowuje cały okres przygotowań do nowego roku szkolnego Radosław Witkowski.
Prezydent Radomia podkreśla również, że najpoważniejszym wyzwaniem było w tym roku stworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolach. – Gmina wprawdzie nie ma obowiązku zapewnienia miejsc dla wszystkich dzieci 3-letnich, ale postanowiliśmy podjąć to wyzwanie i dziś mogę powiedzieć, że udało się stworzyć 15 nowych oddziałów przedszkolnych - dodaje.
W nowy rok szkolny radomska oświata wejdzie bogatsza o kilka nowych obiektów. Oświatowe inwestycje i remonty zamkną się w tym roku kwotą 11,8 mln złotych. Największe z nich to: budowa nowego segmentu dydaktycznego w VI LO im. J. Kochanowskiego i w PSP nr 21 przy ul. Trojańskiej, budowa nowej sali gimnastycznej przy PSP nr 29 przy ul. Ceglanej, termomodernizacja przedszkola nr 1 przy ul. Zientarskiego, montaż windy dla osób niepełnosprawnych w X LO im. S. Konarskiego, a także budowa boisk wielofunkcyjnych przy PSP nr 2 na Borkach, PSP nr 13 przy ul. Sienkiewicza, PSP nr 26 na Wośnikach i przy V LO im. R. Traugutta.
- Na budowę wszystkich czterech boisk uzyskaliśmy zewnętrzne dofinansowanie. Na trzy z nich otrzymaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, a na jedno z Ministerstwa Sportu i Turystyki – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.
Przypomina on jednocześnie, że w tym roku ruszyła także rozbudowa budynku PSP nr 33 przy ul. Kolberga, która potrwa do przyszłego roku. Trwają także prace nad dokumentacją techniczną adaptacji budynku dawnego Zespołu Szkół Plastycznych przy ul. Kilińskiego na potrzeby przedszkola oraz budowy żłobka przy ul. Michałowskiej.
W tym roku utrzymała się tendencja wzrostu zainteresowania młodzieży nauką w szkołach zawodowych. Licea ogólnokształcące wybrało 46 procent absolwentów gimnazjów, a na naukę w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych zdecydowało się 54 procent uczniów.
– To już trwały kierunek wyborów dokonywanych przez młodzież. W ten sposób uczniowie już w wieku 19 lat zapewniają sobie zawód. Warto też zwrócić uwagę na uruchamiane od 1 września w dwóch szkołach kształcenie dualne. Młodzież będzie odbywała praktyki u swoich przyszłych pracodawców, z którymi już mamy podpisane stosowne porozumienia – powiedział z kolei wiceprezydent Karol Semik.
W nowym roku szkolnym w radomskich szkołach będą także realizowane projekty oświatowe współfinansowane m.in. z funduszy unijnych.
- Na pięć programów otrzymaliśmy 7,4 mln zł dofinansowania. Są one adresowane m.in. do doradców zawodowych i nauczycieli, którzy będą mogli zdobyć dodatkowe kwalifikacje, a także do uczniów, którzy będą mogli korzystać na przykład z programów stażowych i praktyk zawodowych. Jeden z projektów ma też na celu zwiększenie szans na rynku pracy osób dorosłych poprzez organizację kursów zawodowych - wylicza natomiast wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
W tym roku przerwa świąteczna rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 1 stycznia. Ferie zimowe w naszym regionie przypadają na okres 13-26 lutego. Przerwa wielkanocna trwać będzie od 13 do 18 kwietnia. Zakończenie roku szkolnego przypada na 30 czerwca.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>