Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Przedświąteczne przestrogi policji

Justyna Leszczyńska 2011-04-19 10:43:00

Okres poprzedzający Święta Wielkanocne jest czasem wzmożonych zakupów, zaś dni świąteczne to okres częstych wyjazdów. Jak co roku w tym czasie nad bezpiecznym i spokojnym wypoczynkiem wszystkich mieszkańców Radomia i okolic oraz odwiedzających gości, czuwać będzie większa niż zwykle liczba policjantów. Niemniej jednak w trosce o bezpieczeństwo, policjanci przypominają sprawdzone porady i sposoby, których przestrzeganie pozwoli ograniczyć w znacznym stopniu możliwość stania się ofiarą
przestępstwa.  

W trakcie zakupów nie należy pozostawiać naszych torebek bez "nadzoru", powinniśmy mieć je cały czas w zasięgu wzroku. Pochłonięci promocjami, oraz świątecznym natłokiem obowiązków, często zapominamy, o zamknięciu naszych toreb, plecaków, saszetek. Na taką okazję tylko czekają kieszonkowcy. Należy zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze. Podczas zakupów nie należy więc demonstrować zawartości portfela, gdyż złodzieje obserwują konsumentów i wybierają zazwyczaj osobę posiadające sporą gotówkę. Warto więc pieniądze w czasie zakupów podzielić na kilka mniejszych kwot i umieścić  w różnych częściach odzieży. Klucze od mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem. Jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować. Uważać trzeba również na natrętnych akwizytorów oraz oferowane przez nich "niespotykane" promocje. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wchodzenia i wychodzenia ze sklepów, w kolejce do kasy na przystanku czy w autobusie - jeżeli poczujemy, że wokół robi się tłoczno - powinniśmy wzmóc czujność!  "Sztuczny tłok" to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.

O mieszkania i domy w czasie zakupów oraz świątecznych wyjazdów należy zadbać szczególnie. Nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką i wieszać na szyi swej pociechy. Jeżeli wyjeżdżamy  dobrze byśmy wcześniej poprosili  zaprzyjaźnionego sąsiada lub członka rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela. Aby otwierał na krótko okna i włączał wieczorem na jakiś czas światło w którymś z pomieszczeń. Pamiętajmy, aby na wycieraczce oraz w skrzynce na listy nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Wskazane jest zanotowanie marek i typów posiadanych przedmiotów, ich cechy charakterystyczne. W przypadku kradzieży bądź zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są nasza własnością. Należy uważać na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi i przyjrzyjmy się im, by  zapamiętać wygląd. Taka przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie nasze bądź sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło. Gdy jednak po powrocie okazałoby się, że dokonano włamania - należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkować powinniśmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych i korzystać  z parkingów strzeżonych. Zawsze należy też sprawdzić, czy pozamykaliśmy okna i drzwi. Powinniśmy się starać korzystać  z  autoalarmów i nie  pozostawiać  na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio lub aparat fotograficzny, ważne by  torby i inne bagaże wkładać do bagażnika.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych