Wtorek 16 kwietnia
Bernadetty, Cecyliana, Kseni
RADOM aktualna pogoda

Brak rozwoju i rutyna w pracy? Sprawdź, jak temu zaradzić

bw 2016-06-04 14:00:00

Poczucie zniechęcenia i brak inspirujących bodźców zawodowych dotyczy wielu pracujących Polaków. Co piąty respondent przyznał, że doskwiera mu "tumiwisizm" w pracy, a co czwarty skarżył się na "rutynizm". Brak motywacji do pracy wpływa negatywnie na jej efekty, a tym samym na rozwój i poziom satysfakcji pracowników.

Foto: Pracuj.pl

Według badania portalu Pracuj.pl, 20 proc. Polaków ma poczucie, że nie angażuje się dostatecznie w wykonywaną pracę – wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Rutyna w obecnym miejscu pracy dotyczy 24 proc. ankietowanych. Jeszcze więcej, bo aż 36 proc. badanych, ma poczucie, że w obecnej pracy stoi w miejscu.

W przypadku osób, dla których rozwój zawodowy odgrywa ważną rolę, „tumiwisizm” może być wyraźnym sygnałem, że warto dokonać analizy wykonywanej pracy i zastanowić się czy spełniamy się dzięki wykonywanym obowiązkom i realizujemy nasze cele zawodowe. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubimy w pracy, a czego nie, co nas zniechęca, a co motywuje do działania. Spadek zaangażowania jest w dużej mierze przejawem niezadowolenia z jakiegoś aspektu naszej pracy.

Kiedy poznamy już powody popadnięcia w „tumiwisizm” i „rutynizm” zacznijmy im przeciwdziałać. Skupmy się na tych aspektach naszej pracy, które napędzają nas do działania. Obserwujmy swoją pozycję w strukturze firmy, postarajmy się zrozumieć jej cele, zacznijmy śledzić poczynania doświadczonych współpracowników. Spróbujmy także przedyskutować z szefem skorygowanie profilu naszych obowiązków, aby bardziej odpowiadał naszym kompetencjom i oczekiwaniom. Wyjdźmy z inicjatywą i zaproponujmy rozwiązania. Zaangażujmy się w nowe projekty, które pozwolą rozwinąć zainteresowania i umiejętności. Wreszcie pomyślmy nad uzupełnieniem lub zaktualizowaniem naszych kompetencji zawodowych i poszerzeniem wiedzy.

W przypadku, kiedy bardzo trudno nam zmotywować się do efektywnej pracy, warto zastanowić się czy to nie odpowiedni moment na jej zmianę. Popadnięcie w „rutynizm” i „tumiwisizm” może skutkować przegapieniem zawodowej szansy w innym miejscu pracy. Myśląc o zmianie nie warto czekać do ostatniego momentu, tylko stale aktualizować swoją wiedzę o ofertach pracy oraz dbać o dostęp potencjalnych pracodawców do aktualnych informacji o nas. Postawmy na regularną obserwację rynku, a tym samym oczekiwań pracodawców.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych