Pełny program obchodów - tutaj.
- To szczególna chwila, pozwalająca przypomnieć i utrwalić w świadomości Polaków, że europejska droga do wolności zaczęła się właśnie w Radomiu. Planujemy uczcić zbliżającą się rocznicę w wyjątkowy sposób. Poprzez cały cykl różnorodnych wydarzeń chcemy pokazać miejsce naszego miasta w historii Polski i Europy - mówi prezydent Radomia, Radosław Witkowski.
Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca, ale wydarzenia związane z obchodami rocznicy potrwają przez cały miesiąc. W bogatym programie są m.in. festiwal filmowy Czerwiec ’76, piknik historyczny „Witryna Radomskich Buntów”, międzynarodowa konferencja naukowa „Miasta buntów w imperium sowieckim” oraz wystawy „Radom w PRL-u” i „Ukarane Miasto”.
W przeddzień rocznicy zostanie też otwarta ścieżka dydaktyczna „Śladami Radomskiego Czerwca”, przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, zaś na ścianie bloku stojącego u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca zostanie odsłonięty mural, a w Jedlni-Letnisku odbędzie się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
W programie obchodów jest też wiele wydarzeń muzycznych. 19 czerwca odbędzie się wielkie widowisko z udziałem gwiazd polskiej muzyki, a tydzień później odbędą się dwa koncerty, organizowane pod wspólnym tytułem - "Muzyczna droga do wolności". 25 czerwca wystąpią: Małgorzata Ostrowska, Róże Europy i Tomek Lipiński, a następnego dnia Ray Wilson – były wokalista zespołu Genesis, który zaśpiewa utwory legendarnej grupy.
Podczas obchodów rocznicy wystąpią także Jan Pietrzak oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nie zabraknie także wydarzeń sportowych, takich jak: Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76 oraz Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności i Olimpijczyków".
- Bardzo się cieszę, że to miasto, miasto buntu, miasto ukarane, doczeka się tak wspaniałych obchodów. To będzie wielka nagroda dla ludzi, którzy byli wówczas bici i spędzili wiele miesięcy w więzieniach – powiedział prezes Stowarzyszenia „Radomski Czerwiec ‘76”, Stanisław Kowalski.
– Mam nadzieję, że dzięki zaplanowanym telewizyjnym transmisjom z uroczystości, o tym, co wydarzyło się w Radomiu 40 lat temu dowie się cały świat – dodaje przewodniczący NSZZ Solidarność - Ziemia Radomska, Zdzisław Maszkiewicz.
Obchodom rocznicy będzie towarzyszyła zakrojona na szeroką skalę kampania, mająca na celu przybliżenie samego protestu robotniczego z czerwca 1976 roku oraz promocję obchodów.
– W planie mamy wydanie dodatku do jednego z ogólnopolskich dzienników oraz zamieszczenie reklamy w jednym z tygodników. Dodatkowo w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie i Kielcach stanie sto bilboardów. Powstanie także film dokumentalny poświęcony wydarzeniom Czerwca '76 – wylicza odpowiedzialny za organizację imprez, Mateusz Tyczyński.
- Sukcesem jest to, że ludzie z wydawałoby się z różnych środowisk politycznych, potrafili wspólnie działać i zorganizować tak ważne dla Radomia obchody - podkreślił na zakończenie dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia.
Koszt obchodów to 600 tys. zł.
Honorowy patronat nad obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca '76 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Zachęcamy także do polubienia oraz odwiedzania oficjalnego fanpage: Zaczęło się w Radomiu.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>