Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Śladami Stasia i Nel

dag 2011-10-21 14:35:00

Namiot Beduinów, baobab, biżuterię plemienną, broń, a nawet fatamorganę będą mogli obejrzeć ci, którzy zdecydują się przyjść do Muzeum im. Jacka Malczewskeigo na wystawę „Tajemnice Czarnego Lądu. Na motywach powieści Henryka Sienkiewicza «W pustyni i puszczy»”.

Ekspozycja zostanie otwarta w piątek, 21 października o godz. 17. - Wystawa została podzielona na cztery części prezentujące cztery kraje, przez które podczas swojej podróży przejechali Staś i Nel. Są to Egipt, Sudan, Etiopia i Kenia. Mamy około 1000 eksponatów, z czego 120 przyrodniczych – powiedziała nam Ilona Pulnar–Ferdiani, kierownik działu oświatowego muzeum.

Odtworzono fragmenty pochodzące bezpośrednio z powieści – obejrzymy np. fatamorganę przedstawiającą karawanę wielbłądów, namiot beduiński i baobab.

- Przedstawiamy także sylwetkę Mahdiego, przywódcy powstania sudańskiego. Udało nam się skompletować jego strój; zdobyliśmy nawet miecz, krórego używał podczas powstania. Pokrótce opisaliśmy również budowę Kanału Sueskiego – opowiadała Ilona Pulnar-Ferdiani.

Na wystawie zobaczymy wiele eksponatów etnograficznych. Będą to m. in. różnego rodzaju plecionki, naczynia, narzędzia rolnicze, instrumenty czy ubiory. Bardzo ważna jest biżuteria z plemienia Rashaida - to srebro z Sudanu. Ponadto obejrzymy sudańską broń: miecze i noże o róznych kształtach i zastosowaniu.

- Sprowadziliśmy także podgłówki nazywane inaczej wspomagaczami snu, używane w każdym z prezentowanych przez nas krajów. Bardzo ciekawym miejscem wystawy jest także „magiczny kącik”, w którym znajdują się nóż do obrzezania, przyrządy do wywolywania deszczu, bransolety oraz charakterystyczna dla czarowników kula z piór – mówi kierownik działu oświaty.

Zaprezentowane zostaną równeż bogato zdobione, etopskie krzyże, przypominajace prawosławne oraz strój plemienny Hamerów. Były to szaty ze skóry koźlej zdobione koźlimi raciczkami i muszelkami kauri. Obejrzymy też krążki wargowe z plemienia Mursi. Największy ma 35 cm średnicy.

- Odtworzono kenijską chatę Masajów, do kórej będzie można wejść; jest w pełni wyposażona. Przed nią są kurniki, pułapki na szczury, naczynia i palenisko. Zobaczyć można również tykwy masajskie, z których pito krew zmieszaną z mlekiem – wyjaśnia Pulnar-Ferdiani.

Eksponaty pochodzą m. in z Muzeum Narodowego w Szczecinie, muzeów etngraficznych w Krakowie i Warszawie, Muzeum Miasta Pabianic oraz z prywatnej kolekcji Bogdana Żurawskiego, znawcy Sudanu, który prowadził tam badania archeologiczne.

Wystawę będziemy mogli oglądać do 30 kwietnia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych