Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Bezpłatne badanie nerek w Radomiu. Rozpoczyna się wielka kampania

dm 2015-09-09 08:30:00

Już 20 września (niedziela) 2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Radomiu (w pobliżu gimnazjum nr 8 - ul. Piastowska) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 45 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 300. Akcja w Radomiu jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Centrum Dializ Fresenius w Radomiu.

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat. Bardzo często przebiega bez wyraźnych objawów, dlatego pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nerkami często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badanie ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)” – tłumaczy lek med. Piotr Grzyb, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Radomiu –„ Warto wiedzieć, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma duże szanse na uniknięcie dializ. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą).

Przewlekała choroba nerek i niewydolność nerek często towarzyszy tym schorzeniom nie powodując wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych (badania ogólnego moczu i badania poziomu kreatyniny wraz z wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego GFR). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku”- dodaje dr Piotr Grzyb.

Cel kampanii NEFROTEST to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 45 lat” – mówi Dorota Kochańczyk, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Radomiu. Chętni będą mogli zarejestrować się 15-16 września w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 797 736 776 lub 797 736 767. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Radom to już 57. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 40 tysięcy osób. W powiecie radomskim badania swoim patronatem objęli: Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mirosław Ślifirczyk – Starosta Radomski, Radosław Witkowski – Prezydent Radomia, Tomasz Skura – Prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, Andrzej Gajda – Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Mariola Łodzińska – Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Julian Wróbel – Wiceprezes z Delegatury w Radomiu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie powiatu radomskiego udzieliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych