Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Gigantyczny projekt rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Będzie muzeum Radomia i podziemny parking pod rynkiem?

Roksana Chalabry 2015-09-04 17:00:00

Magistrat ogłosił konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania kamienicy Deskurów i płyty rynku w Radomiu, pod którą ma się znaleźć podziemny parkingu. Rewitalizacja tej części Miasta Kazimierzowskiego ma na celu nie tylko ożywienie centrum Radomia, ale także zmiany o podłożu społecznym. To ostatnia szansa na uratowanie kamienicy i skorzystanie z funduszy unijnych na ten cel. Samorząd województwa mazowieckiego zadeklarował wsparcie finansowe w utrzymaniu przyszłego muzeum.

Konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania kamienicy Deskurów ogłoszony przez Urząd Miejski w Radomiu zakłada utworzenie tu muzeum Radomia, sali kinowej na 200 lub 300 miejsc na jej dziedzińcu oraz wybudowanie podziemnego parkingu pod płytą rynku. Podziemny parking ma wyeksponować nieodkrytą do tej pory historię Radomia, która zostanie wyniesiona poza obecny poziom rynku. Chodzi tu m.in. o średniowieczne pozostałości Ratusza ukryte w dużej mierze pod rynkiem oraz o niedawno odkryte drewniane studnie z XVII i XVIII wieku. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

- Interesuje nas kompleksowe zagospodarowanie tego terenu. W sprawie budowy muzeum Radomia prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, mamy stały kontakt z zarządem samorządu wojewódzkiego. Interesuje nas dofinansowanie tego projektu z funduszy europejskich – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Magistrat od dłuższego czasu chciał kamienicę Deskurów sprzedać, jednak kolejno ogłaszane przetargi nie przyniosły zamierzonego rezultatu. – To był taki „gorący ziemniak”, który był przerzucany. Utworzenie tu muzeum, przy wsparciu samorządu wojewódzkiego, jest najlepszym rozwiązaniem, a próba sprzedaży obiektu wiąże się z obniżaniem wartości ceny rynkowej tego obiektu – powiedział architekt Wojciech Gęsiak, który znajduje się w składzie komisji konkursowej ogłoszonego konkursu. – Budowa podziemnego parkingu pod płytą rynku jest możliwa, ponieważ znajduje się ona kilka metrów poniżej poziomu choćby ul. Rwańskiej. Jego budowa nie będzie zatem wiązała się z naruszeniem konstrukcji, także Pomnik Legionów nie zmieni swojego miejsca – tłumaczył Gęsiak.

Według specjalistów, to lepsze rozwiązanie niż budowa podziemnego parkingu pod Placem Jagiellońskim, gdzie nie zostałby rozwiązany problem komunikacyjny. Parking pod rynkiem zakłada dojście m.in. do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Ratusza czy powstających tam restauracji oraz pensjonatów. Jak dodaje Gęsiak, funkcjonalność rynku nie może przysłonić jednak jego funkcji ekspozycyjnej. - Nasze miasto zasługuje na rewitalizację tego kwartału, ponieważ jesteśmy jednym z ostatnich miast z „takim dinozaurem”, gdzie rynek nie żyje, jak powinien. Zarząd województwa przychylił się do współfinansowania muzeum Radomia, tak jak w Płocku – powiedział Leszek Ruszczyk, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Według Tomasza Tyczyńśkiego doradcy prezydenta Radomia ds. kultury, muzeum poprzez historię Radomia pokaże historię Polski. – To musi być nowoczesne muzeum, które w swojej ofercie będzie zawierało najnowsze rozwiązania technologiczne. Chcemy przyciągnąć osoby w wieku 25-35 lat, którym technologia jest bliska, choć nie wykluczam pozostałych grup wiekowych. W dalszym ciągu muzeum w Polsce kojarzy się z nudą. Planujemy, aby poza muzeum była tu także część usługowa, ale na wysokim poziomie oraz szeroka oferta edukacyjna – wyjaśnił Tyczyński. Chodzi tu choćby o stworzenie kawiarni artystycznej, księgarnię upowszechniającą niszowe publikacje czy sklep z artystycznymi wyrobami. Tego rodzaju działalność miałaby wspomóc utrzymanie instytucji, której roczne utrzymanie szacuje się na 3,5 mln złotych.

Miejski konserwator zabytków wyraził już zgodę, aby znajdujące się na dziedzińcu kamienicy Deskurów oficyny wyburzyć. W tym miejscu ma powstać sala kinowa na 200 a nawet 300 miejsc, która ma mieć rozsuwane zadaszenie.

Architekci zgłaszający się do konkursu muszą w swojej koncepcji uwzględnić nie tylko placówkę kulturalną, ale także dopuszczenie w kamienicy Deskurów lokali usługowych czy gastronomicznych. W grę wchodzi ponadto zagospodarowanie płyty rynku. Tu, nowość stanowi podziemny parking, którego nadrzędnym celem jest wyeksponowanie architektonicznych odkryć w dalszym ciągu tkwiących pod ziemią. Jak mówi Marzena Kędra-Podlipniak, przewodnicząca kapituły konkursu, projekt zakłada zintegrowanie działań inwestycyjnych z zadaniami mającymi rozwiązać problemy społeczności mieszkającej w tym obszarze.

Program rewitalizacji tej części Miasta Kazimierzowskiego pt. „ Ożywienie gospodarcze i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Miasta Kazimierzowskiego” zajął ponadto 7. miejsce w I etapie konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na modelową rewitalizację miasta. W drugim etapie miasto otrzyma wsparcie ekspertów, którzy pomogą w dalszym opracowaniu planu. Do tego etapu zakwalifikowało się 57 koncepcji, ale jedynie 20 otrzyma wsparcie finansowe ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. W związku z tym, prezydent Radomia powołał czteroosobowy zespół roboczy, którego zadaniem będzie dopracowanie projektu. W ustalaniu szczegółów koncepcji będą uczestniczyć wszystkie wydziały Urzędu Miejskiego w Radomiu związane z inwestycjami czy architekturą oraz spółka „Rewitalizacja”. Jak wyjaśnił wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak, powołanie komisji odpowiedzialnej za to zadanie, nie wiąże się z dodatkowym zatrudnieniem w magistracie. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych