Środa 24 kwietnia
Aleksandra, Horacego, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Bez białych plam na Mazowszu

dag 2011-09-30 18:00:00

Już od 2014 roku mieszkańcy najmniejszych miejscowości w województwie mazowieckim w tym ziemi radomskiej będą mieli dostęp do internetu. Wszystko dzięki projektowi „Internet dla Mazowsza” dofinansowanego ze środków unijnych. Jego realizacją zajmie się Agencja Rozwoju Mazowsza, która 29 września podpisała umowę w tej sprawie.

Województwo mazowieckie jest bardzo zróżnicowane pod względem dostępu do internetu. W tej chwili dociera on głównie do miejsc, gdzie koszt budowy infrastruktury nie przewyższa zysków. Problem braku dostępu do sieci dotyka głównie mieszkańców małych wsi. 

– Bez dostępu do internetu trudno dziś mówić o równych szansach. Szczególnie w małych miejscowościach, internet ma olbrzymie znaczenie prorozwojowe. To łatwiejszy dostęp m.in. do edukacji, ofert pracy, przepisów prawnych i absolutna konieczność dla firm i rolników – podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. 

Projekt „Internet dla Mazowsza” zakłada zatem zlikwidowanie tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie dostępu do internetu nie ma. Zaplanowano budowę sieci światłowodowej o długości 3640 km, a w 20 miejscowościach powstanie także sieć dostępowa NGA (sieci nowej generacji – przyp. autorki). Dzięki temu infrastruktura doprowadzająca internet dotrze do sołectw, a następnie do operatorów.

Dla mieszkańców Mazowsza, zwłaszcza tych zamieszkujących w małych miejscowościach, oznacza to, że od 2014 roku doprowadzona zostanie do ich domów sieć. Internet otworzy przed nimi szereg możliwości pozwalając na różnego typu rejestracje czy poszerzenie źródeł informacji o świecie i ich regionie. 

Wartość całej inwestycji 493 mln zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a 15% to środki samorządu województwa mazowieckiego.

Ze środków unijnych realizowanych ogółem jest sześć projektów związanych z informatyzacją. Poza „Internetem dla Mazowsza” są to „Wrota Mazowsza” – projekt budowy elektronicznej administracji, „Mazowszanin” – budowa kompetencji cyfrowych w regionie, „ITeraz Mazowsze II” czyli szkolenia z zakresu technologii, organizacja pracowni multimedialnych w szkołach oraz budowa bazy wiedzy o Mazowszu. Łączna wartość tych projektów to 822 mln zł.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych