Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Jedynki debatowały

Miasto, Samorząd, Polityka / 2011-09-29 22:00:00

Czy komercjalizacja szpitali to dobry pomysł, jak zmienić system emerytalny, ile grup producenckich działa w Grójeckiem, jaka jest ocena czterech lat rządów koalicji PO – PSL – ósemka liderów list komitetów startujących w wyborach zmierzyła się w przedwyborczej debacie.
 

Pojedynek Jedynek, organizowany przez Wyższą Szkołę Handlową i „Gazetę Wyborczą”, nie wzbudził wielkiego zainteresowania radomian – mogąca pomieścić 300 osób aula wypełniona była tylko w połowie, głównie zresztą przez przyjaciół i znajomych liderów list, startujących do parlamentu z dalszych miejsc oraz członków sztabów wyborczych. Przyszli także mieszkańcy ul. Czarnej z wielkim transparentem „Tu chcemy godnie żyć”. Tymczasem podczas debaty kandydatów na prezydenta Radomia przed rokiem sala dosłownie pękała w szwach.

Na pytania dziennikarzy i publiczności odpowiadali – w kolejności alfabetycznej: Dariusz Grabowski (Prawica Rzeczypospolitej), Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska), Bożenna Pacholczak (Polskie Stronnictwo Ludowe), Tomasz Paprocki (Polska Jest Najważniejsza), Armand Ryfiński (Ruch Poparcia Palikota), Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość), Renata Szyszka (Polska Partia Pracy – Sierpień 80) i Marek Wikiński (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Niektórym z kandydatów trudno było zmieścić swoje przemyślenia na dany temat w czasie dwóch minut, a czasami zbaczali z tego tematu, ale prowadzące debatę Magdalena Ciepielak z „Gazety Wyborczej” i Anna Melke-Orzeł z Radia dla Ciebie przypominały i o upływającym czasie, i o meritum. 

Dariuszowi Grabowskiemu wyliczono skrupulatnie, z jakimi ugrupowaniami był dotychczas związany (m.in. Ruch Odbudowy Polski, PSL, Liga Polskich Rodzin) i chciała wiedzieć, czy szeregów Prawicy Rzeczypospolitej nie opuści. - Nie wstydzę się ani jednego z moich głosowań. Nazwy partii są tu bez znaczenia. A jeśli chodzi o Prawicę... Jeśli będzie to zgodne z interesem Polski, to nie odejdą – zadeklarował Grabowski.

O to, czy komercjalizacja szpitali jest dobrym pomysłem czy niekoniecznie pytana była Bożenna Pacholczak, a nie minister Ewa Kopacz. Główna księgowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego stwierdziła, że komercjalizacja nie jest niczym złym. - Dla pacjenta ta kwestia nie ma znaczenia; jeśli lecznica ma podpisany kontrakt z NFZ, pacjent za nic nie płaci, niezależnie od tego, czy szpital jest spółką czy nie – przekonywała.

Tomasz Paprocki miał okazję zaprezentować program prorodzinny PJN – dla każdej rodziny 400 zł miesięcznie na dziecko, które się uczy oraz po 200 zł stypendium. Skąd wziąć na to pieniądze? Wystarczy, że nie będzie finansowania partii z budżetu; to jest aż 400 mln zł. Entuzjazm kandydata zgasił błyskawicznie Marek Wikiński pomnożywszy liczbę obecnie uczących się w Polsce przez wysokość stypendiów i liczbę miesięcy: - Rocznie to wychodzi 10 mld zł, a nie 400 mln.

W trzeciej turze debaty kandydaci losowali osobę, której zadadzą własne pytanie. Brawa na sali wywołała Ewa Kopacz informując, że wylosowała Marka Suskiego. - My przeznaczyliśmy na dofinansowanie dla grup producenckich 330 mln zł, a za rządów PiS-u było to tylko 15 mln. Czy wie pan, panie pośle, ile jest w Grójeckim grup producenckich? - indagowała minister. - My na ogólnie rozumianą pomoc dla rolników daliśmy kilkadziesiąt milionów złotych – bronił się poseł PiS. Liczbą grup producenckich w Grójeckim zainteresował się także, kilka minut później, Marek Wikiński: - Niech pan powie, panie pośle, że pan nie wie, ile jest tych grup. - A no, nie wiem – przyznał Marek Suski.

Sporną kwestią okazała się budowa Centrum Przetwarzania Danych – czym jest sukcesem: Platformy czy Prawa i Sprawiedliwości? Marek Suski przypomniał, że PiS rządził tylko dwa lata, ale wiele inwestycji – co jest naturalną koleją rzeczy, bo duże przedsięwzięcia trwają – tylko rozpoczął. Finisz przypadł w udziale następcom. Tak się sprawa miała z CPD... To przerwały mu gwizdy i głosy oburzenia. I znów Marek Wikiński prostował – pomysł umieszczenia w Radomiu serwerowni resortu finansów narodził się istotnie w czasach PiS, kiedy dyrektorem generalnym ministerstwa był radomianin Tadeusz Wydra.

Tomasz Paprocki chciał się dowiedzieć od Armanda Ryfińskiego, kiedy pozwoli palić swoim dzieciom „marychę”. - Marihuana jest zdrowsza niż palenie tytoniu – stwierdził kandydat Ruchu Poparcia Palikota, co wywołało salwę śmiechu na sali.

Publiczność mogła zadawać pytania, ale tylko jedno i do konkretnego kandydata. - Jak jest tak dobrze w służbie zdrowia, to dlaczego są wiecznie kolejki do specjalistów?! Dosyć tych waszych rządów, dosyć! - jedna z kobiet nie kryła emocji. Minister Ewa Kopacz odpowiedziała pytaniem: - Jeśli cztery lata temu nakłady na służbę zdrowia były o 20 mld zł niższe, to kolejki były wtedy dłuższe czy krótsze? Pytajcie na poziomie szpitali i przychodni, jak te pieniądze są spożytkowane.

Mieszkańcy ul. Czarnej, którzy od kilku lat domagają się budowy normalnego dojazdu do posesji, swój problem zdecydowali się powierzyć Renacie Szyszce. - Jeśli okaże się, że będę mogła państwu pomóc, to pomogę – zadeklarowała Renata Szyszka.

Debata zakończyła się po blisko dwóch godzinach. Ci spośród publiczności, którzy nie zdołali zadać swoich pytań w jej trakcie, pospieszyli do kandydatów w kuluarach.  

autor: Iwona Kaczmarska

Wasze komentarze (18)

on z wsh
2011-09-30 21:34:00

ja widziałem posła Witkowskiego jak machał na wyznawców Palikota kiedy mają gwizdać, machać, tupać, buczeć i jak głośno, tak do do takiego rządzenia i dyrygowania to on sie nadaje, znalazł sobie koalicjanta,

mania
2011-09-30 15:15:00

puch palikota dobre przejęzyczenie albo zamierzony zabieg ? czyli co autor miał na myśli ?

kdj
2011-09-30 15:01:00

nawiązując do komentarza ,,byłam tam'' to jest właśnie Radom

ddd
2011-09-30 14:51:00

Dobrze ze Radomianie pokazali swój stosunek do PiS.Tylu gwizdów chyba Suski z Grojca nigdy w Radomiu nie slyszal.I bardzo dobrze bo to PiS rzadzi w Radomiu.

do Palikotowców
2011-09-30 12:38:00

Przestńcie zaśmiecać ten portal. Nie jestem fanem ani Wikińskiego, ani Kopaczowej, ani Suskiego ale ten wasz Armand przy nich wypadł po prostu przy nich jak szóstoligowiec. I wszystko. A będę głosował na Nową Prawicę JKM. Nie róbcie więc śmiechu bo takie komentarze nie przykryją jego słabości.

ufiaczek
2011-09-30 12:13:00

...żenada suski na kolanach, kopacz wygwizdana, grabowski był chyba w 10 partiach, wikinski wesolek opowiadal nerwowe kawaly i tylko przedatawiciel Ruchu Palikota ma cos do zaoferowania i jest z poza układu obecnych obiboków

byłam tam
2011-09-30 10:47:00

to był pokaz chamstwa i beznadziejności młodzieżówek PO, można się nie zgadzać, mieć inne poglądy polityczne , ale kulturę osobistą należy zachować. furią reagował tylko niezrównoważony pan, zwolniony z pracy pedagoga ( swoją drogą dobrze , że nie ma kontaktu z dziećmi), a wtórowały mu panienki robiące szum i zamieszanie . jedna pani zarzuciła to , że nie mogła usiąść w 1 rzędzie, że PIS tam się wepchał, byłam tam i widziałam , przedstawiciele PiS siedzieli w 2 rzędzie, a poza tym od kiedy to skoro zaprasza się gości do siebie , zasiada się na pierwszym planie ? debata była zorganizowana po ty, by platformersi mogli gdzieś odreagować stres związany z widmem porażki, a także by zakrzyczeć ewentualne rozliczanie dokonań rządzących . tam nie było wygranych, wszyscy wychodzili pokonani , górą było chamstwo , brak wychowania, bezczelność , wyrachowanie i szczeniacka pycha.

LILA
2011-09-30 10:13:00

SZANOWNA PANI REDAKTOR ARMNAD RYFIŃSKI NIE JEST Z RUCHU POPARCIA PALIKOTA MOŻE WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z NAZWAMI UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH O KTÓRYCH TAK SZEROKO PANI PISZE.

skaut
2011-09-30 10:10:00

1.Grabowski,2.Wikiński,3.Kopacz

tyson
2011-09-30 09:34:00

Niektórzy z Was byli na innej debacie chyba. Albo jesteście samymi jedynkami. Merytoryka to tylko Wikiński i Kopacz. Ja zagłosuję na inną partię ale trzeba być uczciwym!

Matti
2011-09-30 09:31:00

Nie żartuj człeku bądź obiektywny. Paprocki wszystkich zaskoczył najbardziej in minus. Może nie trafił w pytania. On i ten Armand beznadziejnie. Kolejność: Suski,Wikiński,Kopacz.

Matti
2011-09-30 09:31:00

Nie żartuj człeku bądź obiektywny. Paprocki wszystkich zaskoczył najbardziej in minus. Może nie trafił w pytania. On i ten Armand beznadziejnie. Kolejność: Suski,Wikiński,Kopacz.

Mirek
2011-09-30 09:27:00

Kompletna klapa prowadzacych z GW i RDC , wojna polsko-polska pokazała ,że istnieje na maxa. Ten od Palikota opowiadał bajki o F1, tak jak Wikiński kawały .Tylko Grabowski, Kopacz, Paprocki(kolejność alfabetyczna) pokazali klasę polityczną ,której brakował reszcie.

normalny
2011-09-30 08:56:00

Jestem radomianinem byłem na debacie od początku do końca. Tekst jest prawdziwy choć może dziennikark nie skupiła się na chamskim zachowaniu części widzów. najlepiej wypadła trójka:Kopacz-Wikiński-Suski.Pan ASrmand wyprzedził tylko panią Szyszkę. Miałem głoswać na Palikota ale po tej debacie i po tym co tu wypisują ludzie tej partii zmieniłem zdanie. Jestem młodym ale poważnym człowiekiem i nie mogę zagłosować na partię za którą nic się nie kryje. Oddam swój głos na SLD lub PO. Przyjrzę się jeszcze ich działaniom.

obserwator
2011-09-30 06:32:00

Ta debata to kompletna KLAPA prowadzący nie panowali nad tym co sie dzieje a ostatni pseudodowcip Wikińsjiego to mniej niż zero

Karolina
2011-09-30 01:36:00

Najbardziej podobał mi się Armand z Ruchu Palikota, szkoda, że portal chce zdyskredytować tego bardzo rozsądnego i kompetentnego kandydata. Pozostali wypadli słabo lub bardzo słabo tak jak Suski czy Grabowski czy ten z PeJoteN, ale prawica ma to do siebie, że wszyscy wypadają na gamoni.

Artur
2011-09-30 01:27:00

Brak słów, byłem na debacie i jej zwycięzcą był przedstawiciel Ruchu Palikota - Armand Ryfiński, Suski był wygwizdany, podobnie jak Kopacz, która mówiła, że nie ma kolejek do lekarzy specjalistów. Największe brawa z sali otrzymał Armand Ryfiński, który mówił o oszczędnościach. Powyższy materiał daleki jest od rzetelności dziennikarskiej - wygląda na ordynarną propagandę pro PIS-SLD, ale prawda się obroni. W Polsce kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi ma wyroki za posiadanie marihuany, palą zioło niemal wszyscy w gimnazjach i szkołach średnich, a POPISSLDPSL udaje, że nie ma problemu - żenada. Artykuł godny Goebbels'a, a nie portalu informacyjnego.

raffi
2011-09-29 22:26:00

Co to były za dzieciaki co tak tupały na posła Suskiego i innych?Czy to nie młode kadry Placformy aby?

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej