Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Hala widowiskowo-sportowa i pierwsza trybuna nowego stadionu Radomiaka staną do 2018 roku

Miasto, Samorząd, Polityka / 2015-03-13 13:30:00, aktualizacja: 2015-03-13 15:17:00

Taką deklarację złożył dziś prezydent Radosław Witkowski. Minister sportu Andrzej Biernat podtrzymał deklarację o pomocy finansowej dla budowy hali. Władze miasta tak zmieniły koncepcję projektu, że omija ona grunty, o które upomnieli się ich spadkobiercy.

Władze miasta pokazały dziś ministrowi teren przyszłej inwestycji

Halę w przedstawionych dziś planach przesunięto na teren obecnego stadionowego targowiska, parkingu i części boiska. Miasto zamierza też budować nowy stadion Radomiaka. Zamiast obecnej lokalizacji na kierunku północ-południe zakładane jest jego przeniesienie na kierunek wschód-zachód. Trzeba będzie w związku z tym zlikwidować korty, które miasto chce od nowa budować na Borkach. Budowa ma ruszyć w tym roku. Targowisko będzie działać do końca lipca.

O zamiarach tych poinformowano podczas konferencji prasowej na zakończenie wizyty ministra sportu Andrzeja Biernata w Radomiu. Wraz z władzami miasta odwiedził on tereny przy Struga, w tym sporne grunty i stadion. Był także na stadionie i w Hali MOSiR, gdzie odbyła się konferencja.

Radomskie Centrum Sportu

- W nowym miejscu przystępujemy do realizacji projektu w zakreślonych wcześniej ramach, czyli hali na ponad pięć tysięcy miejsc o koszcie 80 mln zł brutto – poinformował prezydent Witkowski.

Jak powiedział minister Biernat dziś do ministerstwa wpłynął wniosek z miasta na dofinansowanie inwestycji wraz pozwoleniem na budowę. – Mamy też pisma z poparcie z polskich związków siatkówki i koszykówki. Radom ma dwie drużyny w ekstraklasie i miasta z większym potencjałem patrzą na to z zazdrością. Radom zasługuje na większą halę niż ta odremontowana, ale mieszcząca zaledwie 1,5 tysiąca ludzi – mówił minister.

Prezydent Witkowski poinformował, że wraz z budową hali ruszy druga inwestycja – nowy stadion Radomiak. – Ta inwestycja będzie fazowana. W 2018 wraz z otwarciem hali chcemy uruchomić południową trybunę i boisko, tak by piłkarze Radomiaka – mam nadzieję – że już w I lidze – mogli znów przy Struga rozgrywać swoje mecze – powiedział Radosław Witkowski. Cały projekt nazwano: Radomskie Centrum Sportu. 

Szef kancelarii prezydenta, Mateusz Tyczyński dodał, że na czas inwestycji piłkarze Radomiaka przeniosą się na stadion MOSiR-u. – Mam nadzieję, że najbliższe derby pokażą iż warto inwestować w środowisko piłkarskie Radomia – stwierdził Mateusz Tyczyński.

"Prezydent Witkowski nie zostanie ze stadionem sam"

Andrzej Biernat poinformował, że ministerstwo sportu nie wspiera budów stadionów piłkarskich i miasto będzie musiało szukać innych źródeł finansowania np. z samorządu województwa. – Mogę obiecać w imieniu swoim i premier Ewy Kopacz, że nie zastawimy prezydenta Witkowskiego samego z budową stadionu – powiedział obecny na konferencji Zbigniew Banaszkiewicz, przewodniczący radomskich struktur PO.

Wiceprezydent Konrad Frysztak zapowiedział, że w lipcu tego roku będą gotowe projekt budowlany i projekt funkcjonalno-użytkowy hali i uściślił: - W pierwszym-drugim kwartale 2018 roku hala i I etap budowy stadionu będą ukończone. Prezydent Witkowski dodał: - I etap budowy stadionu to trybuna południowa na 3-4 tys osób i boisko. Boiska treningowe tzw. dolne pozostają bez zmian.

Co z kupcami z Targowiska?

Konrad Frysztak pytany o targowisko, stwierdził, że będzie czynne do 31 lipca, a dalsza jego działalność ze względu na degradację infrastruktury i tak wymagałaby inwestycji. – Na targowisku jest coraz mniej handlujących, ci którzy pozostali powinni znaleźć miejsce w innych lokalizacjach. Spotkamy się z kupcami i jeśli nie znajdą nic nowego wskażemy im takie miejsca – zadeklarował wiceprezydent.

- Dla nas priorytetem jest budowa hali i mam nadzieję, ze kupcy podejdą do tego ze zrozumieniem - dodał.

A co z kortami?

By zrealizować pomysł ulokowania stadionu na osi wschód-zachód trzeba poświęcić korty. Dodajmy – jedyne otwarte korty tenisowe w Radomiu. Miasto w związku z tym wraca do pomysłu budowy kortów na Borkach przy ul. Bulwarowej. – To osobny projekt, mamy program finansowania takich hal – na budowę nowej dofinansowanie wynosi 2 mln zł. Miasto będzie o nie zabiegać w tym roku. Istnieje obawa, że nim powstaną nowe korty, te na Radomiaku zostaną zajęte pod budowę stadionu. Wtedy nasze miasto zostanie bez kortów. – Korty na Radomiaku nie będą zlikwidowane dopóki nie będzie to absolutnie konieczne dla budowy stadionu – zapewnił prezydent Witkowski. A Zbigniew Banaszkiewicz dodał, że budowa hali tenisowej przebiega szybko i ewentualny okres, w którym Radom pozostawałby bez kortów będzie krótki. – Na pewno nie będą to dwa lata - stwierdził.

Porównaj, jak zmieniła się koncecja budowy hali i stadionu - zobacz wizualizacje tutaj.

Poniżej najnowsza wizualizacja hali i stadionu. Front hali będzie się znajdował od ulicy Struga. Pod stadion piłkarski zajęty zastanie teren obecnego boiska i kortów tenisowych. Zabarwiony na czerwono spory teren , o który od miasta upomnieli się spadkobiercy poprzednich właścicieli. Więcej tutaj.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

autor: mawi

Wasze komentarze (38)

NIE-leming
2015-03-14 16:41:00

Nie wiem czym się tak podniecacie. Przecież piątkowe przedstawienie nic nie wniosło w sprawę hali. To tylko pusta przedwyborcza obietnica. Pytam gdzie są obiecane przez Kopacz pieniądze? Bo tak naprawdę o to w tym wszystkim chodzi, a raczej o ich brak.

Shrek
2015-03-14 09:49:00

A może wystarczy dogadać się z właścicielami, odkupić od nich ziemię i budować przyszłościowo z wizją, nie na siłę. Całość stanowiłby ładny kawałek i wtedy można zaprojektować naprawdę coś cudnego a nie jakiś wciśnięty gniot.

Igor
2015-03-14 09:40:00

A czemu na zdjęciu nie ma broniarza? Znowu chwyt pijarowy. Broniarz siedzi nad projektem a gotowiznę daje Leninowi. Lenin celowo się z nim nie POkazuje żeby prawdziwi kibicie go nie spluli. Ta władza jest najbardziej oszukańcza ze wszystkich. HiPOkryzja wylewa się im z uszu. Niby wspierają Radomiaka a tak naprawdę wspierają broniarzy.

do kibic
2015-03-14 07:40:00

No w pocie czoła pracują. Czytam FB Prezydenta a tu meczyk, meczyk, meczyk.

pogoda
2015-03-14 07:11:00

Nawet niebo płacze nad nimi!

kibic
2015-03-14 06:48:00

Komentarz zablokowany.

all
2015-03-14 00:13:00

Mamy już jeden stadion miejski mieszczący się przy ul. Narutowicza 9. Czy jesteśmy tak bogaci aby utrzymywać dwa miejskie stadiony??? Przypomnę tzw. "stadion Radomiaka" jest obiektem miejskim jak i tzw. "stadion Broni" jest obiektem miejskim. Inwestycją miała być budowa hali.

Fajtek
2015-03-13 20:26:00

Radek! Rób wszystko co się u nas nie opłaca. Dopłacaj do tego co się opłaca u Niemców, Francuzów, Włochów i innych frajer speców. I pamiętaj, że doradzam Ci i ostrzegam na przedbiegach, żebyś później nie mówił, że nikt Cię nie ostrzegał.

wr
2015-03-13 20:22:00

ŻENADA ŻENADA ŻENADA

LDN
2015-03-13 20:17:00

Ja nie wiem tylko dlaczego tak uparcie sie dazy to tego zeby ta hala musiala byc od strony Struga. Przeciez mozna ja postawic od 11 listopada na czesci boisk treningowych. Ten projekt po przerobce jasno daje do zrozumienia ze jednoczesnie albo Radomiak nie bedzie mial gdzie grac albo stadion trzeba budowac razem z hala.

PORTER
2015-03-13 20:12:00

Radek nie przejmuj się i alleluja i do przodu.!

Tomek
2015-03-13 19:46:00

Nikt nie ujada. Pytamy. Tak jak pytaliśmy poprzednika czemu zmarnował nasze 70 mln na lotnisko. Obecnego Prezydenta pytamy czy poza zatrudnieniem skoligaconej ekspertki fitnessu ma na to jakiś pomysł, bo kwiecień się zbliża i lotnisko po 4 mln na pensje wkroczy. Pytamy też ile będzie to kosztowało. I jakie będą koszty utrzymania całości infrastruktury miesięcznie. Czy ktoś to liczył i wiemy, że Radom na to stać. Można sobie poprzesuwać klocki na Google Maps ale to nie znaczy, że mieszkańcom została przedstawiona koncepcja.

don pedro
2015-03-13 19:12:00

Radosław Witkowski jak karramba. PO to dno jednak.

mlody
2015-03-13 19:00:00

qr..wa PIS-iorom i tak nie pasuje... nie było decyzji, to były wpisy że tylko obiecują... jest decyzja o bodowie też źle... TO WŁASNIE DLATEGO PIS ciagle przegrywa wszystko,,

gnu
2015-03-13 18:50:00

Zbudować można wszystko. Ile będziemy musieli do tego dołożyć?

frustrat
2015-03-13 18:37:00

Ministerstwo dolozy połowę kasy na halę. Czy będą jakieś inne źródła finansowania inwestycji czy Radom sam będzie musial sobie poradzić?

0
2015-03-13 18:26:00

ale psy ujadaja

hub
2015-03-13 17:39:00

Kilka pytań. 1. Kto będzie finansował budowę stadionu? 2. Jaka będzie docelowa pojemoność stadionu? 3. Czy możliwe będzie ulokowanie trybuny dla gości od strony Zbrowskiego? Przypomne, że obecnie trybuna 'Pod Gołębnikiem" znajduje się od ulicy Jordana i warto aby tak zostało. Rozumiem, że ze względów bezpieczeństwa lepiej byłoby gości wpuszczać od ul Jordana niemniej jednak historczyne ułożenie też jest argumentem. 4. Czy powstanie kompletny projekt stadionu (cztery trybuny) czy jak na razie jedna trybuna a potem się zobaczy. Chodzi o to, aby miało to ręce i nogi i tworzyło jedną estetyczną całość. Takie 'kulfony' jak na Wiśle Kraków, Lechu czy Cracovii są efektem nieprzemyślanych działań. Powodzenia życzę w tym projekcie (mam nadzieję, że to nie kiełbasa wyborcza).

NIE-leming
2015-03-13 17:38:00

O ewentualnym przesunięciu hali mówił już Kosztowniak. Hala dawno by powstała, gdyby Ministerstwo Sportu dało obiecane 40 mln. Dzisiaj ewidentnie grają pod wybory. Dofinansowania jak nie było tak nie ma. Powoli irytują mnie te przedwyborcze obiecanki, a po wyborach głupim wyborcom zostaje tylko radość, ale z czego? Nie musiał przyjeżdżać, mógł przyznać dofinansowanie i po sprawie.Tylko, że środków na ten cel nie uwzględniono w tym roku w budżecie, a Witkowski przecież został prezydentem. Więc co kochane lemingi, głosujemy dalej na PO?

POwalony śmiechem
2015-03-13 17:01:00

Piękne zdjęcie! Kreator Witkoski w terenie, gestem wyciągniętej prawej ręki przekręca o 90st. wizję hali widowiskowo-sportowej za 80 baniek... Niesamowite! Jak fotografowi udało się uchwycić tą wiekopomną chwilę?! Nagroda World Press Photo jak w banku!:)

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej