Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Nie ma zgody na zamknięcie oddziałów szpitala na Józefowie

mazowieckie, red.cr 2015-03-10 13:41:00

Wojewoda mazowiecki nie wyraził zgody na czasowe zamknięcie oddziału internistycznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Zamknięcie spowodowałoby ryzyko braku zabezpieczenia medycznego mieszkańców Radomia w tym obszarze. Szpital wycofał wniosek dotyczący oddziału pediatrycznego. Wojewoda Jacek Kozłowski zaoferował marszałkowi województwa i podlegającemu mu szpitalowi przeprowadzenie misji dobrej woli w związku z trwającym w nim konfliktem pracowniczym.

Decyzję podjęto po wnikliwej analizie dostępności łóżek internistycznych i pediatrycznych w rejonie radomskim. Po zamknięciu wymienionych oddziałów dostępność nie byłaby wystarczająca. Nie ma również możliwości wyznaczenia zastępstw przez okoliczne szpitale, ze względu na sezon zachorowań - nawet czasowego.

Negatywna była też opinia konsultantów w dziedzinach interny i pediatrii. Do udzielenia wsparcia stronom konfliktu w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu gotowa jest Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego.

- Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, Komisja może zawnioskować do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o wyznaczenie osoby z misją dobrej woli z listy mediatorów oraz wytypować swojego przedstawiciela jako bezstronnego obserwatora – powiedziała Anna Karpińska, sekretarz WKDS w Warszawie.

Związane z tym koszty są pokrywane z budżetu wojewody. Wnioski szpitala w sprawie zgody na czasowe zaprzestanie działalności oddziału wpłynęły do wojewody 27 lutego br.

Dziś u wojewody Jacka Kozłowskiego odbyło się w tej sprawie spotkanie. Wzięli w nim udział: dyrektor wydziału zdrowia urzędu marszałkowskiego (organ prowadzący szpital) Agnieszka Gonczarek, dyrektor mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, wiceprezydent Radomia Anna Białkowska oraz dyrektor wydziału zdrowia MUW Michał Borkowski.

Misja dobrej woli jest narzędziem rozwiązywania sporów poprzez mediacje. Może być ustanowiona przez Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego (której przewodniczy wojewoda) w przypadku konfliktu między pracownikami i pracodawcami, którego rozwiązanie jest istotne dla zachowania pokoju społecznego. Osoba z misją dobrej woli pomaga stronom konfliktu w osiągnięciu porozumienia poprzez: wyjaśnienie źródeł konfliktu, zapewnienie przepływu informacji między uczestnikami sporu, zredukowanie negatywnych emocji wpływających na wzajemne relacje. Wojewoda może też wyznaczyć bezstronnego obserwatora z ramienia WKDS. Warunkiem rozpoczęcia mediacji jest zgoda wszystkich stron konfliktu.

Przypomnijmy, że 16 marca o godz. 15 odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w sprawie kryzysowej sytuacji w szpitalu na Józefowie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych