Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

186 milionów euro do podziału na wspieranie zatrudnienia młodych

WUP, red. cr 2015-03-03 13:30:00

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ogłosił pierwszy nabór dla powiatowych urzędów pracy na unijne środki z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Wnioski o dofinansowanie projektów można składać od 2 do 18 marca br.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój skierowanego do osób do 29. roku życia, Mazowsze w latach 2014-2020 otrzyma 186 mln euro. Planuje się, że 89 proc. tych środków będzie przeznaczonych na projekty pozakonkursowe powiatowych urzędów pracy, natomiast 11 proc. na projekty konkursowe.

W nowej agendzie ze wsparcia skorzysta około 72,5 tys. młodych ludzi, którzy nie pracują i nie uczestniczą w żadnej z form kształcenia (tzw. młodzież NEET). W nowej perspektywie unijnej Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie będzie odpowiadać za realizację części regionalnej PO WER - Oś Priorytetową I „Osoby młode na rynku pracy”, jako Instytucja Pośrednicząca dla dwóch Działań: Działanie 1.1 „Wsparcie dla osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy - projekty pozakonkursowe”.

Interwencja zaplanowana w ramach tego Działania przyczyni się do zwiększenie możliwości zatrudnienia młodych ludzi, głównie osoby z grupy NEET. Tej grupie w ciągu czterech miesięcy od momentu ukończenia szkoły lub utraty pracy zostanie zapewniona oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, podniesienia kwalifikacji lub stażu.

Wsparcie będzie realizowane przez powiatowe urzędy pracy poprzez m.in. staże, bony, dofinansowanie działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach, szkolenia, pośrednictwo i doradztwo zawodowe, zatrudnienie subsydiowane (z wyłączeniem robót publicznych). Będą to projekty pozakonkursowe.

W latach 2014-2020 PUP-y otrzymają 166 mln euro, z czego w tym roku - 23 mln euro, czyli około 92 mln zł. Szacuje się, że w całym okresie programowania z aktywizacji zawodowej skorzysta 68 tys. młodych osób. Drugie Działanie 1.2 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty konkursowe” podobnie jak Działanie 1.1 skierowane jest do niepracującej młodzieży w wieku 15-29 lat (także do osób niezarejestrowanych jako bezrobotni w powiatowych urzędach pracy) i zawiera takie same instrumenty aktywizacji zawodowej. Tu o ponad 20 mln euro będą mogły ubiegać się m.in. instytucje szkoleniowe, organizacje pozarządowe, agencje zatrudnienia, wyższe uczelnie i partnerzy społeczno-gospodarczy.

W br. na konkursy przeznaczono około 3 mln euro. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone w II lub III kwartale tego roku. Według szacunków ze wsparcia skorzysta około 4,5 tys. osób.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych