Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Architekci przeciw miejskiej koncepcji przebudowy Pl. Jagiellońskiego. Mocne argumenty [LIST OTWARTY]

Radom on-line / 2015-02-03 10:24:00, aktualizacja: 2015-02-03 19:00:00

"Bardzo trudno pogodzić się z faktem, iż dwa konkursy architektoniczne ogłoszone dla Placu Jagiellońskiego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci koncepcji, którą władze miasta uznałyby za wartą realizacji. Ale jeszcze trudniej pogodzić się jest z tym, iż chwilę po rozstrzygnięciu ostatniego konkursu ogłoszono przetarg na dokumentacje projektową wraz z koncepcją z jedynym kryterium wyboru - cena" - pisze Radomski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich w liście otwartym do Prezydenta Radosława Witkowskiego.

Plac Jagieloński według koncepcji radomskiej pracowni Embi Architektura wybranej przez Urząd Miejski i poddanej konsultacjom społecznym

O koncepcji przebudowy placu poddanej konsultacjom społecznym pisaliśmy tutaj. Konkurs na koncepcje ogłosiła i rozstrzygnęła jeszcze ekipa prezydenta Andrzeja Kosztowniaka. List architektów przedstawiamy w całości.

Pan Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia

"W związku z opublikowaniem w prasie wstępnej koncepcji zagospodarowania Placu Jagiellońskiego, korzystając z ogłoszonego prawa do przedstawienia uwag i sugestii, pragniemy wyrazić opinię do projektu jako środowisko zrzeszone w Radomskim Oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). 

Plac Jagielloński stanowi newralgiczny punkt urbanistycznej tkanki  Radomia. To, w tym miejscu mają odbywać się najważniejsze uroczystości miejskie, to tu ma być reprezentacyjna przestrzeń publiczna z usługami tworzącymi centrum. 

Jednocześnie wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie kierunkiem, w jakim prowadzone jest postępowanie inwestycyjne mające na celu wyłonienie projektu i zrealizowanie najważniejszej nowoczesnej przestrzeni publicznej Radomia :

1) Metoda wyboru projektu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w roku 2014 przedstawiło  projekt Krajowej Polityki Miejskiej w którym : 

„… Dla przeciwdziałania chaosowi przestrzennemu oraz kształtowania świadomości społecznej w zakresie estetyki i kształtowania przestrzeni władze miast i inne instytucje publiczne powinny w możliwie szerokim zakresie stosować konkursy architektoniczne i urbanistyczne. Konkursy powinny dotyczyć zwłaszcza kluczowych publicznych inwestycji w mieście, w tym przestrzeni publicznych oraz dużych projektów urbanistycznych i być realizowane przy współudziale mieszkańców oraz aktywnej roli władz miejskich. Pozwala to na świadome kreowanie oraz realizację wizji rozwoju miasta. …”.

Zamierzeniem konkursu architektoniczno - urbanistycznego jest  wybranie najlepszej pracy pod względem najkorzystniejszych, optymalnych rozwiązań przestrzennych dla danego miejsca.  

Dla wyłonienia najlepszych pomysłów na przestrzeń Placu Jagiellońskiego i ich realizacji zorganizowane były w ostatnich latach dwa konkursy w roku 2012 i 2014. Zgłoszone prace oceniało jury składające się z osób posiadających właściwe kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Oceniane prace wypełniały kryteria urbanistyczne, sposób rozwiązań istniejących barier i kolizji przestrzennych. Najwyżej ocenione były prace, które rozwiązywały problemy przestrzenne, wpisywały się w wytyczne konkursu ale przede wszystkim tworzyły czytelny plac miejski.

Bardzo trudno pogodzić się z faktem, iż dwa konkursy architektoniczne ogłoszone dla Placu Jagiellońskiego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci koncepcji, którą władze miasta uznałyby za wartą realizacji.  Ale jeszcze trudniej pogodzić się jest z tym, iż chwilę po rozstrzygnięciu ostatniego konkursu ogłoszono przetarg na dokumentacje projektową wraz z koncepcją z jedynym kryterium wyboru - cena. Przedstawiona w prasie koncepcja nie była zgłaszana na żadnych wcześniejszych konkursach, nie była oceniana przez „fachowców”, a co najgorsze nie rozwiązuje problemów urbanistycznych tego miejsca. 

2) Perspektywa czasowa 

Planowana Inwestycja nie powinna ograniczać perspektywicznych możliwości rozwojowych Placu Jagiellońskiego. W chwili obecnej rejon ten objęty jest obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Po zapoznaniu się z ogłoszoną koncepcją i po wstępnych analizach z przykrością stwierdzamy, iż przedstawione w niej założenia architektoniczne i urbanistyczne nie rozwiązują głównych problemów i kolizji przestrzennych oraz uniemożliwiają przyszłe zagospodarowania. Np. rozległa fontanna, układ zieleni, komunikacja i obszerny w rzucie parking blokują możliwość realizacji obiektów kubaturowych niezbędnych dla stworzenia atrakcyjnego wnętrza urbanistycznego i prawidłowego funkcjonowania placu.

3) Etapowanie rozwiązań 

Z racji na bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych w wieloletnim brakiem inwestycji w urbanistykę Placu Jagiellońskiego, uwarunkowaniami rozwoju i stanem zainwestowania terenów sąsiednich stoimy przed trudną i skomplikowaną procedurą planistyczną co potwierdzają wyniki dwóch ostatnich konkursów. 

Zasadne wydaje się (również ze względów funkcjonalnych) podzielenie tej problematyki na dwa obszary poszukiwania najlepszych rozwiązań. 

- projekt zagospodarowania placu 

Płyta placu, parkingi komunikacja, element wodny, itp.  w powiązaniu z możliwymi do realizacji obiektami kubaturowymi stanowiącymi „pierzeje” placu.

- projekt strefy pomnika i zieleni 

Zaznaczenie i uhonorowanie historycznego Traktu Królewskiego, atrakcyjna lokalizacja pomnika Kazimierza Jagiellończyka , zagospodarowanie strefy zieleni w nawiązaniu do istniejącej szaty roślinnej.   

Jako mieszkańcy Radomia i architekci w trosce o kształt i funkcjonowanie głównego obszaru publicznego wyrażamy zaniepokojenie, że wybór najtańszej oferty na organizację na wiele lat, najważniejszego fragmentu przestrzeni miasta może okazać się rozwiązaniem nieodpowiednim. Właściwym jest wybór pracy najlepszej, wyłonionej w konkursie, po uprzednim gruntownym uporządkowaniu założeń popartych końcowym planem zagospodarowania przestrzennego stwarzającym solidne ramy do wykonania optymalnego projektu."

Mariusz Antos, Prezes Zarządu Radomskiego Oddziału SARP 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

autor: mawi

Wasze komentarze (14)

Kazimierz
2015-02-07 21:29:00

Jeżeli chcemy by Radom miał fachową "opiekę" architektoniczną i konserwatorską należy najpierw podziękować architektowi miejskiemu i zarazem dyrektorowi wydziału urbanistyki S.Bochyńskiemu, który wybierał koncepcję fontann na radomskim placu Konstytucji 3 Maja i Bramy Krakowskiej. Jedynym kryterium w konkursie na Plac Jagielloński było faworyzowanie kolesi z Krakowa.

Władek
2015-02-03 22:27:00

Plan jest super i fontanna też, nie to co ten wypierdek na P. Konstytucji. Nie słuchać tych fachowców od siedmiu boleści.

J23
2015-02-03 21:04:00

A może ktoś wie czy te wszystkie budy dookoła placu to nie projektowali ci z SARP - u ? To mogłoby wiele wyjaśnić.

ja
2015-02-03 20:45:00

najlepszy projekt - architekci jakos nie protestowali jak stawiali bude dla kwiaciarek i jakis szkielet z tylu kwiaciarek. Panie Prezydencie brawo !!!!

sfrustrowany
2015-02-03 20:22:00

To w 100 % zła koncepcja, kiedy to wreszcie zobaczą i oby nie było za późno. Nie ma się czym podniecać studenci na 1 roku robią o niebo lepsze

archibald
2015-02-03 19:00:00

O tak! Ten plac jest dla mieszkańców 2 razy w roku: w Sylwestra i na finał WOŚP, a poza tym: a) dla aktywistów BR, które ogłosi kolejny sukces po wprowadzeniu przejścia dla pieszych nikomu niepotrzebnego ale za to pogarszającego przepustowość skrzyżowania Chrobrego-Struga, a do tego drugiego: na łuku dwupasmowej drogi, tak niebezpiecznego, że chyba tylko ktoś chory umysłowo mógł coś takiego wymyślić; b) dla właścicieli nieruchomości w sąsiedztwie placu, którzy nie urządzili na swoich działkach miejsc parkingowych i którym miasto dostarczy ich teraz na koszt podatników; c) dla komitetu budowy kolejnego pomnika; d) dla łaskawej władzy, która będzie się mogła tam pokazać na imprezach ku swojej czci i pochwalić osiągnieciami. Dla mieszkańców będzie: a) pusty wygon z rzadka usiany na przemian ławkami pośrodku niczego i spłachetkami trawy, b) fontanny do podziwiania z przyległego przystanka i kładki do GS; c) bardzo atrakcyjna ścieżka spacerowa pomiędzy wejściem do teatru i obeliskiem Kazimierza. A poza tym: żadnych atrakcji, żadnych okazji do aktywności, żadnych funkcji, żadnych powodów do spędzania tam czasu.

ello
2015-02-03 16:43:00

bardzo trudno jest pogodzić się z porażką. ten projekt jest o niebo lepszy niż wszystkie pozostałe, już mamy fontanny na pl. konstytucji, ktore ten plac zasłaniają. były 2 szanse, teraz jest inne rozwiązanie. Plac jest dla mieszkańców a nie architektów

mgr inz arch
2015-02-03 12:22:00

ta koncepcja jest do bani, w konkursie byłaby ostatnia. Trzeba wrócić do konkursu i rozmawiac nad pracami przygotowanymi przez ludzi z doświadczeniem w projektowaniu takich przestrzeni.

radomianka
2015-02-03 11:45:00

Projekt jest super czego wy chcecie od niego!! Nie to co kosztowne fontanny na Żeromie!!

ST
2015-02-03 11:41:00

Oni myślą tylko o kasie, ich projekt przepadł i dlatego wysłali ten list! Nam mieszkańcom podoba się aktualny projekt!

ty
2015-02-03 11:34:00

architekci, sorry duzą część z nich to myśli tylko o kasie. biurowiec tam chcą postawić i apartamenty. z tego jest kasa. bądźcie dorośli

ascanio
2015-02-03 11:31:00

Gdzie był SARP, gdy systematycznie niszczono plac i jego otoczenie poprzez: - budowę karykatury budynku kwiaciarek - wznoszenie makabryły tuż za kwiaciarkami - postawienie szkieletora na wprost w/w - likwidację przejść dla pieszych przez ul. Struga - budowę kładki dla pieszych wtłaczającą klientów do GS-u Nie przypominam sobie protestów, darcia szat itp działań. Projekt zaproponowany przez firmę jest naprawdę niezły i jak się okazuje mieszkańcom bardzo się podoba.

ja
2015-02-03 11:13:00

Architekci nie mieszajcie, czas na realizacje najlepszego projektu od lat

wolf
2015-02-03 10:59:00

Proponuję sprawdzić, do kogo należy "zwycięskie" biuro i wszystko będzie jasne jak Słońce.

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej