Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Architekci przeciw miejskiej koncepcji przebudowy Pl. Jagiellońskiego. Mocne argumenty [LIST OTWARTY]

mawi 2015-02-03 19:00:00

"Bardzo trudno pogodzić się z faktem, iż dwa konkursy architektoniczne ogłoszone dla Placu Jagiellońskiego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci koncepcji, którą władze miasta uznałyby za wartą realizacji. Ale jeszcze trudniej pogodzić się jest z tym, iż chwilę po rozstrzygnięciu ostatniego konkursu ogłoszono przetarg na dokumentacje projektową wraz z koncepcją z jedynym kryterium wyboru - cena" - pisze Radomski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich w liście otwartym do Prezydenta Radosława Witkowskiego.

Plac Jagieloński według koncepcji radomskiej pracowni Embi Architektura wybranej przez Urząd Miejski i poddanej konsultacjom społecznym

O koncepcji przebudowy placu poddanej konsultacjom społecznym pisaliśmy tutaj. Konkurs na koncepcje ogłosiła i rozstrzygnęła jeszcze ekipa prezydenta Andrzeja Kosztowniaka. List architektów przedstawiamy w całości.

Pan Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia

"W związku z opublikowaniem w prasie wstępnej koncepcji zagospodarowania Placu Jagiellońskiego, korzystając z ogłoszonego prawa do przedstawienia uwag i sugestii, pragniemy wyrazić opinię do projektu jako środowisko zrzeszone w Radomskim Oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). 

Plac Jagielloński stanowi newralgiczny punkt urbanistycznej tkanki  Radomia. To, w tym miejscu mają odbywać się najważniejsze uroczystości miejskie, to tu ma być reprezentacyjna przestrzeń publiczna z usługami tworzącymi centrum. 

Jednocześnie wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie kierunkiem, w jakim prowadzone jest postępowanie inwestycyjne mające na celu wyłonienie projektu i zrealizowanie najważniejszej nowoczesnej przestrzeni publicznej Radomia :

1) Metoda wyboru projektu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w roku 2014 przedstawiło  projekt Krajowej Polityki Miejskiej w którym : 

„… Dla przeciwdziałania chaosowi przestrzennemu oraz kształtowania świadomości społecznej w zakresie estetyki i kształtowania przestrzeni władze miast i inne instytucje publiczne powinny w możliwie szerokim zakresie stosować konkursy architektoniczne i urbanistyczne. Konkursy powinny dotyczyć zwłaszcza kluczowych publicznych inwestycji w mieście, w tym przestrzeni publicznych oraz dużych projektów urbanistycznych i być realizowane przy współudziale mieszkańców oraz aktywnej roli władz miejskich. Pozwala to na świadome kreowanie oraz realizację wizji rozwoju miasta. …”.

Zamierzeniem konkursu architektoniczno - urbanistycznego jest  wybranie najlepszej pracy pod względem najkorzystniejszych, optymalnych rozwiązań przestrzennych dla danego miejsca.  

Dla wyłonienia najlepszych pomysłów na przestrzeń Placu Jagiellońskiego i ich realizacji zorganizowane były w ostatnich latach dwa konkursy w roku 2012 i 2014. Zgłoszone prace oceniało jury składające się z osób posiadających właściwe kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Oceniane prace wypełniały kryteria urbanistyczne, sposób rozwiązań istniejących barier i kolizji przestrzennych. Najwyżej ocenione były prace, które rozwiązywały problemy przestrzenne, wpisywały się w wytyczne konkursu ale przede wszystkim tworzyły czytelny plac miejski.

Bardzo trudno pogodzić się z faktem, iż dwa konkursy architektoniczne ogłoszone dla Placu Jagiellońskiego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci koncepcji, którą władze miasta uznałyby za wartą realizacji.  Ale jeszcze trudniej pogodzić się jest z tym, iż chwilę po rozstrzygnięciu ostatniego konkursu ogłoszono przetarg na dokumentacje projektową wraz z koncepcją z jedynym kryterium wyboru - cena. Przedstawiona w prasie koncepcja nie była zgłaszana na żadnych wcześniejszych konkursach, nie była oceniana przez „fachowców”, a co najgorsze nie rozwiązuje problemów urbanistycznych tego miejsca. 

2) Perspektywa czasowa 

Planowana Inwestycja nie powinna ograniczać perspektywicznych możliwości rozwojowych Placu Jagiellońskiego. W chwili obecnej rejon ten objęty jest obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Po zapoznaniu się z ogłoszoną koncepcją i po wstępnych analizach z przykrością stwierdzamy, iż przedstawione w niej założenia architektoniczne i urbanistyczne nie rozwiązują głównych problemów i kolizji przestrzennych oraz uniemożliwiają przyszłe zagospodarowania. Np. rozległa fontanna, układ zieleni, komunikacja i obszerny w rzucie parking blokują możliwość realizacji obiektów kubaturowych niezbędnych dla stworzenia atrakcyjnego wnętrza urbanistycznego i prawidłowego funkcjonowania placu.

3) Etapowanie rozwiązań 

Z racji na bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych w wieloletnim brakiem inwestycji w urbanistykę Placu Jagiellońskiego, uwarunkowaniami rozwoju i stanem zainwestowania terenów sąsiednich stoimy przed trudną i skomplikowaną procedurą planistyczną co potwierdzają wyniki dwóch ostatnich konkursów. 

Zasadne wydaje się (również ze względów funkcjonalnych) podzielenie tej problematyki na dwa obszary poszukiwania najlepszych rozwiązań. 

- projekt zagospodarowania placu 

Płyta placu, parkingi komunikacja, element wodny, itp.  w powiązaniu z możliwymi do realizacji obiektami kubaturowymi stanowiącymi „pierzeje” placu.

- projekt strefy pomnika i zieleni 

Zaznaczenie i uhonorowanie historycznego Traktu Królewskiego, atrakcyjna lokalizacja pomnika Kazimierza Jagiellończyka , zagospodarowanie strefy zieleni w nawiązaniu do istniejącej szaty roślinnej.   

Jako mieszkańcy Radomia i architekci w trosce o kształt i funkcjonowanie głównego obszaru publicznego wyrażamy zaniepokojenie, że wybór najtańszej oferty na organizację na wiele lat, najważniejszego fragmentu przestrzeni miasta może okazać się rozwiązaniem nieodpowiednim. Właściwym jest wybór pracy najlepszej, wyłonionej w konkursie, po uprzednim gruntownym uporządkowaniu założeń popartych końcowym planem zagospodarowania przestrzennego stwarzającym solidne ramy do wykonania optymalnego projektu."

Mariusz Antos, Prezes Zarządu Radomskiego Oddziału SARP 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych