Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Zrób to sam, czyli karmnik w kilka minut

stop.eko.org.pl, red. cr 2015-01-31 10:00:00

Zima to czas, kiedy zwierzętom trudniej o pokarm, szczególnie wtedy, gdy ziemię pokrywa śnieg. Dokarmianie ptaków w tym okresie może uratować życie słabszym lub mniej doświadczonym osobnikom. Polecamy zrobienie karmnika. Czas operacyjny...kilka minut!

Przy dokarmianiu ptaków zimą należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: istotna jest ciągłość dokarmiania – trzeba to robić systematycznie. Ptaki już po kilku razach zaczną „nasz” karmnik traktować jako źródło pożywienia.

Karmnik to nie tylko drewniana budka. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie dostępu do pożywienia. Jak zrobić karmnik z dozownikiem w kilka minut?

Instrukcja (zdjęcie pomocnicze znajdują sie pod tekstem):

1. 3 butelki plastikowe po mleku (butelki po wodzie mineralnej mają cieńsze szyjki przez które ziarno słabiej się wydostaje), kawałek sznurka, drewniany patyczek do szaszłyków, nożyk lub nożyczki. 

2. Butelki przecinamy:  - jednej odcinamy około 1/3 mierząc od denka w stronę szyjki butelki, - drugiej i trzeciej odcinamy około 1/3 mierząc od szyjki w stronę denka butelki.

3. Wykonujemy nacięcia, “okienka” i dziurki w butelkach. Na zdjęciu są one ponumerowane.  W dłuższej części butelki z szyjką wykonujemy 2 pionowe nacięcia, które na zdjęciu oznaczone są nr 1.  Takie same nacięcia wykonujemy w krótszej części tej samej butelki (nr 5) oraz dłuższej części butelki bez szyjki (nr 3).  W dłuższej części butelki z denkiem wycinamy dwa okienka (nr 6) umieszczone naprzeciwko siebie. To przez nie ptaki będą wyjadały ziarno. 

W tym samym fragmencie butelki robimy 2 otwory (nr 2 i 4), przez które potem przełożymy patyczek.  Takie same otwory wykonujemy naprzeciwko siebie w dłuższej części butelki z szyjką (nr 7) oraz krótszej części butelki z denkiem (nr 8 ). Przez 2 ostatnie otwory przeciągamy sznurek, na którym powiesimy karmnik.

Część z szyjką wkładamy w tę z denkiem i okienkami, tak aby otworki na patyczek znajdowały się naprzeciwko siebie. Części te łączymy patyczkiem. Stawiamy pionowo i wypełniamy ziarnem. Od góry wciskamy krótszą część z denkiem i sznurkiem do zawieszania karmnika. W zależności od tego z jakich butelek robimy karmnik, połączenie części butelki z szyjką i nasadzonej na nią "czapki" ze sznurkiem może wymagać jeszcze jednego patyczka do szaszłyków. Jeśli "czapka" słabo trzyma się na butelce z ziarnem, to przedziurawmy czapkę i butelkę i połączmy je drugim patyczkiem.

4. Wsypujemy ziarno – i gotowe!  

To, co wsypiemy do karmnika nie jest bez znaczenia. Co najlepiej wsypać?: - wszelkiego rodzaju ziarna, daktyle, morele, porzeczki, pokrojone rodzynki, zamrożone owoce czarnego bzu, aronię czy orzechy. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec (do powieszenia obok).

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych