Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Gdzie są ''Mikołaje''? Kiedy wrócą na radomskie przejścia dla pieszych?

sas 2015-01-25 15:00:00

Ostatni raz radomskie dzieci zostały przeprowadzone przez nich przez pasy 19 grudnia. Wtedy właśnie swoją pracę zakończyli „Mikołaje”. Na radomskie ulice wrócą już wkrótce, ale czy ci sami? Według rzecznika PUP dla wielu z tych osób ta praca to sens ich życia.

„Mikołaje” to forma pracy użytecznej społecznie. I choć osoby te są zatrudnianie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, to Powiatowy Urząd Pracy wyznacza na to stanowisko osoby spośród zarejestrowanych bezrobotnych. W zeszłym roku w Radomiu było 56 „Mikołajów”.

To oni dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na pasach w okolicach 16 radomskich szkół. Jednak ostatni raz na ulicach widzieliśmy ich nieco ponad miesiąc temu Wniosek w sprawie ponownego zatrudnienia MOPS złożył do PUP jeszcze w grudniu 2014 roku.

- Procedura polega na tym, że to urząd pracy kieruje konkretne osoby do prac użytecznie-społecznych, a Ośrodek przydziela szkołę przy której te osoby będą czuwać nad bezpieczeństwem przy przejściach dla pieszych. Szkoła wg. zapotrzebowania wyznacza przejście i godziny pracy tych osób – mówi Justyna Piątek, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu i dodaje, że tak zwani „Mikołaje” rozpoczną pracę w pierwszych dniach lutego. Będzie ich około 50.

Zatrudnienie „Mikołajów” jest bezpośrednio związane z profilowaniem bezrobotnych czyli zakwalifikowaniem osoby bezrobotnej do jednej z trzech grup. Profil pierwszy dotyczy osób, które samodzielnie poszukują pracy i nie potrzebują wsparcia ze strony PUP, poza samymi ofertami. Osoby przypisane do drugiego profilu wymagają wsparcia, takiego jak szkolenia czy staże. Trzeci profil to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz takie, które nie chcą podjąć pracy lub legalnie pracować.

To czy ci sami „Mikołaje”, którzy pełnili tę funkcje w zeszłym roku będą to robić  i w tym, zależy właśnie od grupy do której zostali przypisani. Jeśli zostali scharakteryzowani, jako trzeci profil pomocy, to w myśl ustawy o zatrudnieniu socjalnym MOPS będzie mógł ich zatrudnić jedynie na dwa miesiące. Zanim to jednak nastąpi, osoby te przed dwa miesiące będą odpowiednio szkolone. Według rzecznika PUP dla wielu z tych osób ta praca to sens ich życia.

Na prace społecznie użyteczne Powiatowy Urząd Pracy zabezpieczył w tym roku pół miliona złotych.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych