Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Przeciwbólowe, przeciwkaszlowe? Najgorsze połączenia alkoholu z lekami

Pielęgniarka Anna Buczyńska 2014-11-21 13:00:00

Powszechnie wiadomo, że łączenie napojów wyskokowych z lekami może być niebezpieczne, ale czy naprawdę zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie szkody wyrządzamy w ten sposób swojemu organizmowi? Jak się okazuje, w niektórych przypadkach konsekwencją może być nawet śmierć.

W ulotkach dołączanych do leków znajdują się informacje na temat możliwych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem danego medykamentu. Często też jest informacja na temat skutków równoczesnego przyjmowania danego leku i napojów alkoholowych. Niestety, jak się okazuje, większość z nas ulotek zwyczajne nie czyta. Powodem jest między innymi zbyt duża liczba informacji przekazana trudnym, fachowym językiem i drobny druk. 

Mechanizmy i skutki jednoczesnego działania w naszym organizmie leków i alkoholu są różne i zależą od wielu czynników. Np. u osób sporadycznie spożywających alkohol w małych ilościach - wypita dawka trunku w pewnym sensie „rywalizuje” z lekami o rozkładające je enzymy wątrobowe. Zwykle w tej walce to alkohol zwycięża. Skutkiem czego jest rosnące stężenie leku, aż do momentu w którym boleśnie odczuwamy jego toksyczność lub objawy uboczne. W innych przypadkach, poprzez jednoczesną obecność leków np. ranitydyny (Ranigast) działanie alkoholu  może być znacząco spotęgowane, co odczujemy jako szybsze „upicie się”. 

Uwaga na leki przeciwbólowe!

Jak się okazuje, nawet w przypadku powszechnie stosowanych leków  przeciwbólowych zawierających paracetamol  czy ibuprofen ryzyko związane z jednoczesnym przyjmowaniem alkoholu jest, i to wcale niemałe, choć zapewne nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Paracetamol jest zawarty w bardzo wielu środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (m.in. w takich jak Apap, Panadol, Efferalgan, Soladeine, Coldrex, Fervex, Gripex). Lekarze przestrzegają, że łączenie takich leków z alkoholem może silnie uszkadzać wątrobę. Wszystko zależy jednak od dawki leku, ilości wypitego alkoholu i czasu, jaki upłynął pomiędzy przyjęciem jednego i drugiego. 

Skutkiem łączenia innych leków przeciwbólowych z alkoholem może być krwawienie z przewodu pokarmowego – sytuacja taka jest możliwa po spożyciu leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspirin, Etopiryna, Asprocol, Polopiryna), ibuprofenem (np. Ibuprom, Nurofen, Ibum, MIG 400), naproksenem (Naxii) czy diklofenakiem (Voltaren Acti). 

A jeśli już się zdarzyło? 

Jeśli już jesteśmy w sytuacji kiedy po spożyciu leku wypijamy pewną ilość alkoholu - oby jak najmniejszą - dobrze byłoby postarać się maksymalnie osłonić żołądek - najlepiej poprzez zjedzenie sytego posiłku przed spożyciem alkoholu i w trakcie „imprezy”.  Natomiast w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków przeciwkaszlowych (zawierających kodeinę, która jest pochodną morfiny) i alkoholu - skutki mogą być naprawdę opłakane. Od zwykłego otępienia, czy przytłumienia związanego z hamującym działaniem tych substancji na ośrodkowy układ nerwowy nawet do zaburzeń oddychania i pracy serca!

Bez względu na to, jakie leki przyjmujemy  - te na receptę, przeciwbólowe czy różnego typu suplementy diety powinniśmy pamiętać że żadnych leków nie powinno łączyć się z alkoholem! Jeśli już jest taka sytuacja, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który podpowie, w jaki sposób się zachować by skutki dla organizmu były jak najmniejsze. Generalnie jednak, najlepiej dla naszego zdrowia byłoby w tej kwestii przyjąć zasadę by „dmuchać na zimne”, a toast wznieść z uśmiechem i szklanką wody w dłoni.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych