Sobota 27 kwietnia
Teofila, Zyty, Żywisława
RADOM aktualna pogoda

Jak wyglądał niegdyś ratusz? Będzie rekonstrukcja

sas 2014-11-15 18:00:00

Spółka „Rewitalizacja” podsumowała badania archeologiczne prowadzone w obrębie dawnego radomskiego ratusza. Wyniki są interesujące, jednak nadal wiele kwestii pozostaje niewyjaśnionych. Jedno jest pewne, spółka podejmie próbę rekonstrukcji dawnego ratusza.

Prace wykopaliskowe w rynku latem 2014 roku

Choć badania nad najstarszym ratuszem zakończyły się kilka miesięcy temu, dopiero teraz archeolodzy przedstawili wyniki swoich prac. Przez kilka miesięcy interpretowano wyniki, powstał także skan terenu za pomocą najnowszych technologii.

– Warunki do pomiaru były trudne. Aby objąć cały obszar fundamentów, urządzenia do skanowania były zlokalizowane w pięciu punktach. Uzyskaliśmy przestrzenny pomiar z dokładnością co do milimetra. Użycie najnowszej technologii umożliwiło zarejestrowanie także różnorodności warstw fundamentów. Rejestracja uzyskanego obrazu pozwoliła na zapis zgodny z rzeczywistym kolorem obiektu – wyjaśnia dr Rafał Zapłata z Instytutu Nauk Historycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Wyniki tych prac dają materiał bazowy do stworzenia repliki rekonstrukcyjnej dawnego ratusza. Badania te dają także dalsze możliwości dla dokumentalistów – dodaje naukowiec.

Jak mówi Mariusz Mróz, prezes spółki „Rewitalizacja”, która prowadziła badania, istnieje możliwość odtworzenia bryły. – Chcielibyśmy odtworzyć, jak ratusz mógł wówczas wyglądać, niekoniecznie w tym samym miejscu – mówi prezes i dodaje, że plany rewitalizacji płyty radomskiego rynku w latach 2015-2016 przewidują rekonstrukcję bryły ratusza. Całkowity koszt prowadzonych w tym roku badań dotyczących radomskiego ratusza wyniósł ok. 40 tysięcy i został pokryty przez spółkę „Rewitalizacja”.

Archeolog Grzegorz Barczyk wyjaśnia, że zachowały się jedynie fundamenty ratusza, a prowadzenie badań w ich obszarze utrudniały wciąż napływające wody gruntowe. To z kolei, ograniczyło prowadzenie badań na głębszych poziomach. Odkopane fundamenty mówią jednak o rozmiarach dawnego ratusza. Jego długość wynosiła prawie 22 metry, a szerokość niemalże 11 metrów. – Części fundamentów nie udało się odsłonić ze względu na korzenie rosnącej w pobliżu wierzby. Odsłoniliśmy konstrukcje drewniane, które być może były podłogą. Tego nie wiemy, ponieważ prace utrudniały nam napływające wciąż wody gruntowe – mówi archeolog.

Trzon ratusza powstał w okresie neogotyckim, o czym świadczy technologia, która została użyta do jego budowy. – Najpierw istniał mniejszy budynek zbliżony do kwadratu, na bazie którego powstał kolejny, większy. Na piętrze istniały dwa pomieszczenia, pomieszczenia parterowe były raczej ciemne, a piwnic nie było w ogóle. Cześć zachodnia ratusza była oddzielnie skomunikowana, a w części wschodniej znajdowała się izba skarbowa oraz sądowa wyjaśnia dr Lechowicz, kierownik Katedry Geoinżynierii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W trakcie badań naukowcy odkryli także materiał zabytkowy. Należy do niego: średniowieczna i nowożytna ceramika naczyniowa, fragmenty szkła naczyniowego typu karafki, kielichy, puchary, flasze czy gąsiory. – Odkryliśmy także kafle piecowe, fajki gliniane, a dzięki wykrywaczowi metali również i monety z II połowy XVII i XVIII wieku. Wykopaliśmy ponadto naparstek, pieczęć ołowianą, guzik z płaszcza wojskowego z czasów I wojny światowej oraz  około 8 sztuk kul armatnich – wylicza naukowiec – Wojciech Marciniak, archeolog ze spółki „Rewitalizacja”.

Podczas prac archeolodzy natrafili na głaz o obwodzie ponad 7 metrów. Jak wyjaśnia dr Joanna Marciniak-Barczyk, kamień po raz pierwszy został znaleziony w 1926 roku w trakcie kopania rowów pod wodociągi miejskie. Wówczas został wydobyty na powierzchnię i ustawiony na rynku. Początkowo miał być wykorzystany do budowy pomnika Czynu Legionów, jednak tak się nie stało. Na fotografii z 1930 roku, kiedy to pomnik został odsłonięty, widać niedaleko sąsiadujący głaz. Głaz został zaadaptowany na potrzeby fontanny, o czym świadczy 13 otworów z jednej jego strony, które prowadziły do jednej dyszy po stronie przeciwnej. W 1943 roku fontanna oraz pomnik zostały zburzone. W tym miejscu powstał basen, który przetrwał do końca II wojny światowej.

- Z początkiem powstania ratusza historycy mają problem. Wiadomo, że na Mieście Kazimierzowskim istniał lub właśnie powstawał w 1364 roku, gdy Radom został przeniesiony na prawo magdeburskie. Nie znamy dokładnej genezy – wyjaśnia prof. Dariusz Kupisz, historyk Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ratusz w czasach średniowiecza był siedzibą władz miejskich oraz sądu. – Znajdowały się tu najważniejsze dokumenty, na przykład przywilej lokacyjny czy wzorce ówczesny miar i wag. Również tutaj mieścił się skarbiec – dodaje profesor Kupisz.

Niestety do dzisiejszych czasów zachowało niewiele pisanych śladów na temat tego, jak wyglądał ratusz. Księgi miejskie, wójtowskie i inne dokumenty spłonęły częściowo w XVIII wieku, a następnie podczas II wojny światowej. Wiadomo, że w XVIII wieku zbierał się tu organ sejmowy dla całego państwa, który rozstrzygał m.in. kwestie opłacania wojska. Do 1773 roku do radomskiego ratusza zjeżdżali się deputanci. W 1767 roku podczas konfederacji radomskiej skierowanej przeciwko reformom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałkiem został Karol Radziwiłł „Panie Kochanku”. – Warto pamiętać o ratuszu i zaznaczyć jego obecność na mapie Radomia. Bez pracy archeologów niewiele byśmy powiedzieli na jego temat – dodaje prof. Kupisz.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych