Od 15 do 18 października 2014 roku odbyła się 12. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków ARCA 2014 w Zagrzebiu. Wystawa ta jest jedną z większych europejskich imprez tego typu. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Chorwackich Wynalazców, które w tegorocznej edycji zgromadziło 300 wynalazków z 15 krajów świata.
Polacy zaprezentowali 33 wynalazki i innowacyjne technologie, opracowane w instytutach badawczych, na wyższych uczelniach, w innowacyjnych przedsiębiorstwach oraz przez indywidualnych wynalazców.
Prezentowane wynalazki startowały w konkursie wystawy. Jury uznało stoisko polskie za reprezentujące bardzo wysoki poziom prezentowanych rozwiązań. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w przyznanych medalach. Na ogólną liczbę 33 prezentowanych rozwiązań międzynarodowe jury przyznało polskim wynalazcom i naukowcom 13 złotych, 9 srebrnych i 4 brązowe medale.
Niemal połowę ekspozycji stanowiły wynalazki instytutów badawczych, które odniosły największe sukcesy medalowe. Wśród medalistów w tej grupie znalazł się Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy z Radomia oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu we współpracy z: Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, Politechniką Krakowską, Politechniką Łódzką zdobył złoty medal za "Opracowanie nowej generacji, ekologicznych, bezpiecznych w stosowaniu kosmetyków i produktów chemii gospodarczej z udziałem ekstraktów roślinnych otrzymywanych w warunkach nadkrytycznego CO2".
Wielkim zwycięzcą okazał się Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, który zdobył cztery złote medale i jeden srebrny. Oto wyróżnione wynalazki:
- urządzenie do testów pełzania przy jednoosiowym rozciąganiu;
- system do badania efektywności odzysku ciepła w rekuperatorach stosowanych w instalacjach wentylacji mechanicznej;
- komora do badania karbonatyzacji betonu; Urządzenie do utylizacji zużytych cieczy obróbkowych;
- mobilne stanowisko dydaktyczne do e-learningu programowania sterowników PLC w zakresie transportu technologicznego.
Jacek Wojutyński, radomski naukowiec, wraz z Mariuszem Siczkiem i Janem Wiejakiem, stworzył komorę do karbonatyzacji betonu, za co panowie otrzymali srebrny medal w Zagrzebiu.
- Jestem bardzo dumny z nagrody. Cieszymy się. Komora to urzędzenie unikatowe, które służy de facto nam wszystkim. W końcu każdy z nas korzysta z dróg, z mostów - powiedział Jacek Wojutyński.
O tym, w jaki sposób komora do karbonatyzacji betonu służy nam radomianom, ale również pozostałym użytkownikom dróg, przeczytasz już w najblliższą niedzielę 26 października.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>