Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Sztuczna afera wokół radomskiego lotniska? Rewelacjom Bernata zaprzecza prezydent oraz wojsko

roch 2014-10-24 07:01:00

Kandydat na prezydenta Radomia Wojciech Bernat przekazał dziś zaskakującą  informację na temat przyszłości radomskiego lotniska cywilnego. Twierdzi  on, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni  na szczeblu wojskowym został podpisany dokument, który uniemożliwia jakiekolwiek działania cywilne w obrębie Portu Lotniczego „Radom”. Sugerował również, że jego treść jest znana prezydentowi Radomia oraz prezesowi lotniska, którzy informację zataili przed mieszkańcami  Radomia.

Wojciech Bernat, kandydat z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Wojciech Bernat, który ubiega się o fotel prezydenta Radomia  twierdzi, że informacje te uzyskał z „wiarygodnego źródła, podczas wczorajszej wizyty w Warszawie”. Źródła jednak nie ujawnił. Nie był w stanie także podać konkretnej daty, kiedy ów dokument miał zostać podpisany. Według jego przekazu stało się to około 10 dni temu.

– Kilkanaście dni temu zapadła decyzja na szczeblu wojskowym. Generał broni Lech Majewski podpisał dokument, który uniemożliwia prowadzenie jakichkolwiek działań cywilnych w obrębie radomskiego lotniska – powiedział podczas konferencji Wojciech Bernat. Pytany przez dziennikarzy skąd ma takie informacje, kiedy dokument został podpisany oraz czy ma na to jakieś dowody  odpowiedział pytaniem skierowanym do prezydenta Radomia: „Czy prawdą jest, że prezydent Andrzej Kosztowniak oraz prezes radomskiego lotniska Tomasz Siwak znają dokument podpisany przez generała Majewskiego i dlaczego nie poinformowano o tym radomian?”.

Kandydat sugerował także, że prezes Portu Lotniczego „Radom” Tomasz Siwak proponował, aby treść dokumentu nie wypłynęła poza obszar wojska. – Decyzja ta jest związana ze strategicznym położeniem Radomia. Ostatnio wybudowana radiolatarnia na radomskim lotnisku może być ostatnią inwestycją zrealizowaną przez instytucje państwowe. Nie ma mowy o tym , aby radomskie lotnisko kiedykolwiek obsługiwało loty pasażerskie na poziomie 600 tysięcy czy miliona osób, nie będzie też opcji cargo, ani serwisowania samolotów – podkreślał Bernat. 

Z kolei Artur Wróblewski analityk stosunków międzynarodowych, którego Bernat określa jako „swoją podporę” dodał, że „ten kto chciał wiedzieć o istnieniu tego dokumentu wiedział”.

- W nawiązaniu do informacji podawanych w mediach o rzekomym podjęciu przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych decyzji blokującej wykonywanie operacji lotniczych przez cywilne statki powietrzne na współużytkowanym lotnisku cywilno-wojskowym w Radomiu wyjaśniam, że taka sytuacja nie miała miejsca – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnych Sił Zbrojnych.

- Ponadto informuję, że strona wojskowa nie jest przeciwna ani funkcjonowaniu, ani rozwojowi cywilnego Portu Lotniczego Radom-Sadków. Cywilne lotnisko może nadal działać w myśl postanowień umowy operacyjnej zawartej w 2008 roku między dowódcą 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego i Prezesem Portu Lotniczego Radom – dodaje pułkownik.

Zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany w funkcjonowaniu cywilnego portu lotniczego, mające na celu rozwój działalności komercyjnej, muszą być ujęte we wspomnianej umowie operacyjnej.

– Tylko Prezes Rady Ministrów i akty prawne polskiego rządu mogą zmienić funkcjonowanie lotniska, a nic takiego nie miało miejsca. Lotnisko w Radomiu funkcjonuje tak, jak w ostatnich miesiącach. Jest to przede wszystkim lotnisko cywilne współużytkowane przez wojsko, i ta kolejność jest tu istotna. To przede wszystkim lotnisko cywilne. Tak jest od 29 maja tego roku – powiedział nam podczas rozmowy telefonicznej Kajetan Orzeł. Zostało to zatwierdzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak także odniósł się do dzisiejszych rewelacji. - Nie posiadam żadnej wiedzy na ten temat - powiedział.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych