Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Radom jest coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów [RAPORT]

mkj, propertynews.pl 2014-06-20 08:00:00

W ostatnich latach Radom staje się coraz bardziej zauważalny pod kątem lokalizacji dla biznesu. Miasto oferuje inwestorom szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów - wynika z raportu agencji Walter Herz, który powstał przy współpracy z firmą People oraz Biurem Obsługi Inwestora Miasta Radom. 

Fot. UM Radom

O atutach miasta jako miejsca dla lokalizacji biznesu przekonywano podczas zorganizowanej niedawno konferencji ?Radom calling?. Podkreślano na niej, że władze miasta  starają się tworzyć coraz lepszy klimat dla biznesu. Wprowadzane są ostatnio m.in. rozwiązania edukacyjne na poziomie szkolnictwa średniego i wyższego, a także  ekonomiczne związane z obecnością Radomia w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W Radomiu ludzie chcą pracować

Jak powiedziała na konferencji Kamila Krawczyk-Strawińska, Prezes Zarządu, Multi Interactive Solutions: “podstawa to postawa” a „w Radomiu ludzie chcą pracować”. Potwierdzają to wyniki badania „Radom – lokalny rynek pracy” przeprowadzonego przez Hays oraz PwC. Stopień motywacji do pracy oraz bardzo racjonalne podejście do oczekiwanego wynagrodzenia wyróżniają Radomian na mapie całej Polski. W mieście można liczyć na wykształcone zaplecze kadrowe z dobra znajomością języków obcych w obszarach IT, ekonomicznym i technicznym, co w przyszłości dobrze rokuje pod kątem przyciągania inwestycji.

Dogodna lokalizacja, niższe koszty prowadzenia działalności biznesowej, wykształceni i lojalni pracownicy, otwartość oraz wsparcie władz miasta były podkreślane wymieniane przez wszystkich panelistów jako niekwestionowane zalety Radomia.

Izabella Anuszewska z Millward Brown zwracała uwagę, że dziś w Warszawie jest coraz trudniej znaleźć dużą liczbę pracowników. Firma, którą reprezentuje kilka lat temu zdecydowała się na przeniesienie swojego call center z Warszawy do Radomia i była to bardzo dobra decyzja biznesowa. Zaskutkowała niższymi kosztami operacyjnymi, o wiele niższą rotacją pracowników oraz większą efektywnością pracy spowodowaną motywacją zatrudnianych osób.

Robert Pasiński, dyrektor, Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, które obecnie mieści się w Radomiu, mówił wprost: “najlepiej pracuje się w Radomiu”, przywołując swoje doświadczenia we współpracy z ludźmi z innych polskich miast.

Miasto inwestuje m.in.  w ważną dziedzinę życia społecznego, czyli kształcenie poprzez np. pierwsze w Polsce studia podyplomowe dla przyszłych pracowników sektora BPO/SSC. Szeroka oferta edukacyjna sprawia, że uczelnie wypuszczają na rynek pracy wykształconych wszechstronnie specjalistów, w większości pracujących w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

Mamy atuty

Raport Walterherz, Radom People 2014 r. poświęca dużo uwagi rynkowi pracy w Radomiu - zarówno warunkom zatrudnienia oraz płacom, jak również wymaganiom pracodawców i głównym motywacjom pracowników. Wszystkie te czynniki - świetna lokalizacja, stale poprawiająca się infrastruktura oraz wykształcone kadry przyciągają do miasta kolejnych inwestorów. Także, co wynika z raportu, rynek nieruchomości w Radomiu, dzięki zainteresowaniu firm zagranicznych nieustannie się rozwija. Dotyczy to zarówno poszukujących powierzchni biurowych jak handlowych i przemysłowo-magazynowych. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej systematycznie wzrasta  ze względu na duże zainteresowanie miastem firm z sektora nowoczesnych usług - BPO/SSC najprężniej rozwijającej się gałęzi biznesowej w Polsce.

Raport opisuje argumenty przemawiające za atrakcyjnością inwestycyjną Radomia i może okazać się przydatną wskazówką dla osób stojących przed wyborem optymalnej lokalizacji dla swojej firmy.
Radom jest miastem jednym z najmłodszych w Polsce: aż 16% mieszkańców (ok. 100 000) jest w wieku 20-29 lat, a 14 uczelni wyższych funkcjonujących w Radomiu kształci około 15 000 studentów.

Maciej Nuckowski z  XEROX Global Document Outsourcing, uważa, że wykształcenie i zaangażowanie pracowników są dużo ważniejsze od niższych kosztów zatrudnienia. Odniósł się do rynkowego trendu, który środek ciężkości w zarządzaniu centrum usług wspólnych przenosi “z centrum optymalizacji kosztów do centrum generującego wartość”.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych