Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

W Radomiu powstała nowa placówka edukacyjna: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

M.G. 2014-06-18 12:14:00

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zostało powołane do życia decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego dwa dni temu. Nowa jednostka jest tworzona na bazie dotychczasowej szkoły medycznej, z sedzibą przy ul. Kelles-Krauza i kolegiów: nauczycielskiego i językowego.

od lewej: Lidia Pietrzyk - dyrektor Medycznych Szkół Policealnych , Ewa Zawadzka - dyrektor Kolegium Nauczycielskiego, Leszek Ruszczyk - marszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Radosław Witkowski - poseł PO.

- Zmiany i przekształcenia wynikają ze zmiany Ustawy o Szkolnictwie Zawodowym, która mówi, że w 2015 roku dotychczasowe kolegia językowe i nauczycielskie muszą przestać funkcjonować. W związku z tym część zawodów przejdzie do szkolnictwa wyższego, a część będzie mogła  być kontynuowana w formie Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – tłumaczy Leszek Ruszczyk, marszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

W CKZiU nauka będzie odbywała się dwutorowo:  w systemie dziennym oraz w systemie kursów. Nabór potrwa do końca sierpnia.

Dotychczas w Radomiu istniało jedno Centrum Kształcenia Ustawicznego (przy ul. Kościuszki), które kształciło w kierunkach technicznych i ekonomicznych. Nowo utworzona jednostka będzie specjalizować się w kształceniu na kierunkach medycznych i społecznych.

-Pomysł był taki, by na bazie szkoły medycznej i likwidowanych kolegiów stworzyć coś co na ten moment w szkolnictwie publicznym nie funkcjonuje. Szkoła medyczna ma ogromne doświadczenie, którego grzechem byłoby nie wykorzystać. Kolegia natomiast kształciły w kierunkach pedagogicznych. Połączenie tych dwóch zakresów daje ogromne możliwości – tłumaczy Ewa Zawadzka , dyrektor Kolegium Nauczycielskiego w Radomiu.

Nowa jednostka będzie dysponować szeroką bazą dydaktyczną i lokalową. W budynku przy ul. Kelles -Krauza będzie nadal odbywało się kształcenie zawodowe w kierunkach medycznych natomiast w budynku po kolegium na placu Stare Miasto będą organizowane kursy zawodowe i inne.

CKZiU  to z jednej strony kształcenie zawodowe - to które dotychczas realizowane było przez Z Sz Medycznych a z drugiej strony kształcenie dorosłych, kształcenie ustawiczne,  dające nieograniczoną możliwość tworzenia różnego rodzaju kursów, zawodowych, ogólnych, organizowanie konferencji metodycznych  dla szkolnictwa zawodowego, upowszechniania opracowań merytorycznych, oraz współpracy z Urzędami Pracy czy stowarzyszeniami i uczelniami.  -Tak szeroki zakres działalności nie był możliwy w funkcjonującej w obecnym kształcie szkole medycznej –  tłumaczy Ewa Zawadzka.

Nauka w systemie dziennym ma odbywać się za darmo, natomiast kursy będą płatne i bezpłatne, zależnie od tego czy i jakie dofinasowanie uda się placówce pozyskać ze źródeł zewnętrznych, w tym np. z pieniędzy unijnych. Dyrektorem CKZiU została Lidia Pietrzyk, dotychczas kierujaca Zespołem Medycznych Szkół Policealnych.

Dotychczasowi pracownicy wygaszających swoją działalność kolegiów mają być zatrudniani w pionie kształcenia ustawicznego nowej placówki. Ma to dotyczyć także pracowników administracji i obsługi.

Jest mnóstwo pomysłów na uruchomienie nowych kierunków kształcenia. - Połączenie kilku placówek umożliwi nam poszerzenie oferty dla przyszłych uczniów. Już teraz kształcimy m.in. na kierunkach technik masażysta, technik elektroradiolog, terapeuta zajęciowy, opiekun medyczny. Wkrótce dojdą również nowe propozycje - zapowiada dyrektor Lidia Pietrzyk.

- Jestem pełen optymizmu, jeśli chodzi o naszą dalszą współpracę - mówi Jerzy Kwiatkowski - dyrektor Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Radomiu, tłumacząc, że przekształcenia to nie jest żaden eksperyment tylko pewien naturalny proces. Dyrektor zapowiada, że panowane jest uruchomienie specjalistycznych kursów językowych zawodowych dla osób, które planują pracować w wyuczonym zawodzie poza granicami kraju. Dla nich też mają być podjęte starania o otworzenie centrum egzaminacyjnego, które będzie uprawnione do wydawania międzynarodowych certyfikatów językowych.

- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że te 20 lat funkcjonowania kolegiów dało nie tylko bazę, ale także kadrę gotową w dalszym ciągu kształcić dorosłych. Moja współpraca z marszałkiem Ruszczykiem owocuje tym by na bazie radomskich kolegiów utworzyć dziś CKZiU. Jestem przekonany, że jest to bardzo dobra oferta edukacyjna dla Radomia - mówi poseł Radosław Witkowski, gratulując udanego startu nowej placówki i podkreślając, że UE obecnie podkreśla znaczenie kształcenia ustawicznego.

Prace nad uruchomieniem pierwszego na Mazowszu CKZiU trwały ponad rok. - Jeśli sprawnie wdrożymy ten projekt, ma on szansę stać się modelem, który wykorzystamy w innych miastach na Mazowszu, gdzie jszcze funkcjonują kolegia - podsumowuje Leszek Ruszczyk.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych