Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Życie Antoniego Hedy

nika 2011-04-11 08:00:00

Należy do grona najsłynniejszych dowódców polskiego ruchu oporu. - Byłeś żołnierzem przez całe swoje życie - tymi słowami żegnał go w lutym 2008 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego ks. gen Tadeusz Płoski. Teraz ukazała się jego biografia.
 

Autorami książki "Antoni Heda Szary" są historycy radomskiego Instytutu Pamięci Narodowej - Sebastian Piątkowski i Marcin Sołtysiak, a wydało biografię Muzeum Historii Kielc.


Antoni Heda urodził się w 1916 roku w Małomierzycach koło Iłży. We wrześniu 1939 roku walczył w obronie Starachowic, a po klęsce włączył się w prace rodzącej się konspiracji. Jako oficer Armii Krajowej rozbudowywał struktury oporu w Iłży i okolicach, współpracował też z oddziałami partyzanckimi. Kierował rozbiciem aresztu policji niemieckiej w Starachowicach. W 1943 roku zorganizował oddział partyzancki, z którym przeprowadził wiele barwurowych akcji przeciwko okupantom. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich pozostał w konspiracji. W sierpniu 1945 dowodził słynną akcją rozbicia więzienia w Kielcach. Aresztowany przez komunistyczne władze, został poddany długotrwałemu śledztwu i w 1949 roku skazany na karę śmierci. Wyroku nie wykonano, ale więzienie Antoni Heda opuścił dopiero w 1956. Działał w "Solidarności", w stanie wojennym został internowany. W 2006 roku prezydent Lecha Kaczyński awansował go na stopień generała brygady. Zmarł w wieku 92 lat.
W życiu Antoniego Hedy jest też wątek radomski - w naszym mieście mieszkał przez pięć lat, ucząc się w Państwowej Średniej Szkole Technicznej. W Radomiu zdał maturę.
nika
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych