Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Grzej ekologicznie. Gmina pokryje część Twoich kosztów

mkj 2014-05-04 11:00:00

Podczas ostatniej sesji rajcy miejscy przyjęli Program obniżania niskiej emisji na  terenie Radomia na lata 2010-2017. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą ubiegać się o  dotację celową na wymianę pieców węglowych na inne - ekologiczne źródła ciepła.

Celem nadrzędnym gminy jest doprowadzenie do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w  szczególności pyłowych, pochodzących  z pieców kaflowych, kominków oraz niskowydajnych,  nieekologicznych kotłów węglowych.

Zatrute powietrze to wina nieefektywnego spalania

- Duże aglomeracje miejskie borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza. My  również mamy przekroczenia poziomów pyłu zawieszonego. Jest on elementem niskiej emisji -  mówi Grażyna Krugły - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM.

Niska emisja to ''emisja komunikacyjna i emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z  lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla  odbywa się w nieefektywny sposób najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest  główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność  związaną z chorobami układu krążenia i oddychania'' czytamy na stronie Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

- To, przez ile dni w roku występują przekroczenia zależy od wielu czynników, m.in.  pogodowych. W Radomiu średnio przez około 100 dni w roku oddychamy powietrzem, które  ''truje'' nasze organizmy w stopniu przekraczającym dopuszczalne normy. Te przekroczenia  mają ujemny wpływ na nasze zdrowie - dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań  ograniczających emisję pyłów. - tłumaczy Grażya Krugły.

Badania wykazały, że wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem  zwiększa ilość przypadków:  chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płuc, astmy i innych  schorzeń.

Bezspornym jest stwierdzenie, że najwięcej pyłu powstaje w dzielnicach, gdzie domy  ogrzewane są piecami węglowymi, bowiem piece i bojlery węglowe emitują do powietrza  największą ilość bardzo drobnego pyłu. Jak wykazały badania przeprowadzone w Krakowie -  najwięcej rakotwórczego benzopirenu powstaje w rejonach, gdzie dominuje ogrzewanie  węglowe (piece starego typu, w których oprócz węgla spala się odpady plastikowe).

Kto może ubiegać się o dotację

Dotacje uchwalone przez radomską Radę Miejską będą udzielane na likwidację starych pieców  węglowych i zamianę ich na inne - ekologiczne. Podstawą do udzielenia dotacji będzie złożenie przez osobęfizyczną lub prawną, przedsiębiorcę lub wspólnotę mieszkaniową wniosku o udzielenie dotacji.

- Dotacja może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie demontażu starego źródła ogrzewania, a także z zakupu i montażu nowego źródła ogrzewania, lub podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej - tłumaczy dyrektor Krugły.

Wysokość dotacji wynosi:

- 800 zł za każde zlikwidowane palenisko w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zmiany systemu ogrzewania z węglowego na gazowe, elektryczne lub olejowe,
- 400 zł za każdy 1 kW zainstalowanej mocy cieplnej nowego źródła ogrzewania.

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu tradycyjnego wynosi średnio od 90 do 120 kWh/ (m²/rok).  Oznacza to, że w przeciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu potrzeba 12 kWh, co odpowiada spaleniu około 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.

Informacji na temat dofinansowań udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM: tel.  (48) 36 20 671

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych