Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Ćwiczą na wypadek prawdziwego zagrożenia. Powód - sytuacja na Ukrainie [ZDJĘCIA]

K.S. 2014-04-23 17:00:00

Służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych rozpoczęły manewry na terenie Pionek i Radomia. W ciągu trzech dni zaplanowano ok. 30 scenariuszy ćwiczeń, które nie są w pełni znane wojskowym, strażakom, policjantom i strażnikom granicznym - wszystko po to, by przećwiczyć współdziałanie tych służb w momencie prawdziwego zagrożenia. Ćwiczenia odbywają się ze względu na sytuację na Ukrainie. 

Foto: Bartosz Wiatrak

Ok. tysiąca siedmiuset służb mundurowych oraz ok. tysiąca żołnierzy bierze dziś udział w manewrach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które odbywają się w lesie pod Pionkami. Czwartkowe ćwiczenia zaplanowane są w na radomskim lotnisku.  Policja, straż pożarna, straż graniczna, żołnierze, różnego rodzaju urzędy mają przećwiczyć wspólne działanie w sytuacjach zagrożenia. Organizatorzy nie ukrywają, że ćwiczenia te są związane z sytuacją na Ukrainie.

- Od jakiegoś czasu Polska przygotowuje się do ewentualnych skutków działań naszego wschodniego sąsiada. W sumie przećwiczymy ok. 30 manewrwów - wyjaśnia gen. Janusz Skulich, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. 

W środę służby MSW przećwiczyły m.in. akcję ratowniczo-poszukiwawczą w lesie w miejscowości Jaśce koło Pionek. 

- Scenariusz jest taki: śmigłowiec ze Wschodu przekracza granicę polską nielegalnie. Na pokładzie znajduje się 11 osób. Nagle statek powietrzny znika z radarów. Natychmiast ta wiadomość trafia poszczególnych służb. Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymuje informacje od obserwatora, że śmigłowiec rozbił się gdzieś w lesie. Śmigłowiec sił powietrznych ma zlokalizować statek, odszukać pasażerów, którzy prawdopodobnie zbiegli z miejsca zdarzenia, udzielić im pierwszej pomocy, dowiedzieć się skąd są, po co przylecieli do Polski. Tak wstępnie ma wygląd scenariusz tego ćwiczenia, jednak nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć. W sytuacjach nagłych służby również powinny umieć właściwie zareagować. I takie sytuacje będą. Musimy sprawdzić, czy wszystkie służby potrafią ze sobą efektywnie i dobrze współpracować - tłumaczy gen. Skulich.

W lesie w Jaśkach pod Pionkami umieszczono wrak śmigłowca, który jak zapisano w scenariuszu, miał przylecieć z Ukrainy. Śmigłowiec wojskowy miał go zlokalizować. Kiedy to zrobił, na miejscu pojawili się ratownicy, policja i straż pożarna. 

- Wiemy, że na pokładzie jest dwóch poszkodowanych pilotów. To było też w scenariuszu. Okazało się jednak, że pod wrakiem śmigłowca została przygnieciona jeszcze jedna osoba. I tego w scenariuszu nie było - mówi Paweł Frysztak, komendant radomskiej straży pożarnej. - Na miejscu pojawiły się wozy gaśnicze i techniczne straży pożarnej. Najpierw strażacy muszą zabezpieczyć wrak i teren wokół niego. Na pokładzie śmigłowca może być wyciek paliwa. Dlatego najpierw strażacy rozpylają dużą ilość pianki, która ograniczy powstanie pożaru. Później strażacy dotrą ze sprzętem hydraulicznym do poszkodowanego leżącego pod śmigłowcem i do dwóch pilotów. Natomiast grupa ratowniczo-poszukiwawcza PSP wraz z psami wyrusza w las, by znaleźć zbiegłych pasażerów śmigłowca, udzielić im pomocy i ustalić skąd są i w jakim celu znaleźli się w Polsce - mówi komendant Frysztak.

Policjanci zabezpieczyli teren zdarzenia. Ich zadaniem jest m.in. ustalenie celu pobytu pasażerów ukraińskiego śmigłowca. - Musimy się dowiedzieć, skąd są te osoby, po co przyleciały do Polski. Teren lasu jest sukcesywnie sprawdzany - mówi Alicja Śledziona, rzecznik KWP zs. w Radomiu. 

Tymczasem śmigłowiec sił zbrojnych zabiera kolejną ranną osobę i przewozi ją do najbliższego szpitala, czyli w tym przypadku do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Radomiu.

Manewry służb MSW nie odbywają się tylko i wyłącznie ze względu na sytuację na Ukrainie. To także sprawdzenie, czy wszystkie służby potrawią ze sobą współpracować w momencie zagrożenia.

- Podobny incydent, jaki jest ćwiczony, miał miejsce kilka miesięcy temu. Wówczas służby zareagowały natychmiast. I była to sytuacja prawdziwa. Poza tym od pewnego czasu Polska przygotowuje się na warianty najgorsze. I niekoniecznie chodzi tu o Ukrainę. Granica polsko-ukraińska jest bezpieczna. Ale takich ćwiczeń nie było od 40 lat. Najważniejsza jest logistyka, łączność, działanie. Testujemy państwo. Naszym celem jest wykrycie słabości, które musimy jeszcze poprawić. Po ćwiczeniach czeka nas długa analiza wniosków. Za ok. miesiąc będziemy znać ocenę manewrów. Jeśli będzie potrzeba, powtórzymy ćwiczenia - mówi Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych.

Czwartkowe manewry zaplanowano w Radomiu na lotnisku. Odrzutowce F16 mają zmusić samolot pasażerski z obcokrajowcami do lądowania na naszym lotnisku. Nasza redakcja też tam będzie. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych