Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Śmierć krzyżowa dla największych zbrodniarzy - Pasja Jezusa

K.S. 2014-04-18 17:00:00

Nie ma mszy, nie ma muzyki w kościele - jest głucha cisza. Wielki Piątek i Liturgia Męki Pańskiej jest bardzo wymowna. Ksiądz Piotr Zamaria z parafii Św. Wacława tłumaczy symbole tego dnia. - Krzyż był postrzegany jako znak hańby. Na nim umierali najwięksi zbrodniarze. A Chrystus uczynił go naszym narzędziem naszego zbawienia. Zmienił jego znaczenie i wartość - mówi ks. Zamaria.

- W Wielki Piątek cała liturgia będzie odbywać w sposób dość prosty. Ołtarze są obnażone, jest cisza, nie ma organów w kościołach. To wszystko pokazuje te dramatyczne wydarzenia śmierci Jezusa. To cisza przed burzą. Zresztą Jezus wtedy czekał na wyrok. Wielki Piątek przed południem to moment oczekiwania.

Proces przed Sanhedrynem

- To pierwszy etap osądzenia Jezusa. Sanhedryn to rada żydowska, która na skutek swoich przekonań, zeznań świadków, skazuje Go na śmierć. Żydzi byli wówczas pod panowaniem rzymskim i tylko namiestnik Rzymu mógł wydać prawomocny wyrok, a więc Poncjusz Piłat. Wyrok Sanhedrynu był niewystarczający. By Jezus został zabity, musiała zapaść taka decyzja z ust Piłata. Wiemy, że Jezus został skazany na ubiczowanie i śmierć krzyżową.

Droga Krzyżowa na Golgotę

- Wielki Piątek znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii, bo zazwyczaj przed liturgią wielkopiątkową jest prowadzone nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jezus szedł na miejsce swojej kaźni, na miejsce swojej śmierci. Po Drodze Krzyżowej ok. godz. 17-18 rozpoczyna się Liturgia Wielkiego Piątku.

Krzyż narzędziem naszego zbawienia

- Liturgia Wielkiego Piątku to nie msza święta. Składa się z czterech części: czytanie Męki Pańskiej wg Ewangelii Św. Jana, później adoracja krzyża - jest bardzo podniosła - ksiądz prowadzący podnosi krzyż i mówi "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Każdy z wiernych podchodzi i całuje krzyż. Następnie jest rozdanie Komunii Świętej, która była konsekrowana w Wielki Czwartek. Po niej następuje złożenie Pana Jezusa w grobie. W nim będzie spoczywać do końca dni paschalnych. 

Znak hańby

- Krzyż był postrzegany jako znak hańby. Na nim umierali najwięksi zbrodniarze. To była najgorsza śmierć z możliwych. Były też inne sposoby uśmiercania, ale śmierć krzyżowa była przeznaczona dla złoczyńców, zwyrodnialców, dla ludzi najgorszego sortu. Śmierć na krzyżu oznaczała również hańbę dla całej rodziny skazanego. A Chrystus znak krzyża uczynił naszym narzędziem zbawienia. Zmienił jego znaczenie i wartość.

Czuwaj i módl się

- Po Liturgii Wielkiego Piątku rozpoczyna się czuwanie przy grobie Pańskim w postaci np. gorzkich żali, adoracji, wspólnej modlitwy. To bycie z Jezusem przy grobie w modlitwie.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych