Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Poseł Marek Suski pisze do marszałek Sejmu Ewy Kopacz

mkj 2014-03-28 13:13:00

Prezes Zarządu Okręgowego PiS w Radomiu Marek Suski przesłał 28 marca list do Wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej Ewy Kopacz. Poseł Suski  zaapelował w liście do Ewy Kopacz, aby zobowiązała europosłów PO do zaprzestania działań przeciwko petycji w sprawie podziału funduszy unijnych na Mazowszu, której procedowanie leży w interesie mieszkańców naszego regionu.

Poniżej prezentujemy treść listu bez zmian:

Sz. P. Ewa Kopacz
Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej

W październiku 2013 r. parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej, złożyli do Komisji Petycji PE petycję w sprawie niesprawiedliwego i niezgodnego z zasadami polityki spójności podziału środków z funduszy europejskich w latach 2007-2013. Wykazaliśmy, że prowadzona przez władze Województwa Mazowieckiego polityka podziału środków unijnych w latach 2007-2013, która miała wyrównywać szanse, doprowadziła do pogłębiania różnic rozwojowych między poszczególnymi subregionami Mazowsza.

Petycja, którą poparło 10 tysięcy mieszkańców Radomia i Ziemi Radomskiej, została uznana za zgodną z przepisami art. 20 i 227 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

W dniu 20 stycznia 2014 r., podczas spotkania Koordynatorów Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, pomimo wyraźnego sprzeciwu ze strony pana Jarosława Wałęsy, - posła Grupy Europejskiej Partii Ludowej, członka Platformy Obywatelskiej, petycja została uznana za spełniającą wymogi formalne i dopuszczalną. Ponadto, jeszcze w tym dniu, uzyskała status trybu przyspieszonego.

27 stycznia 2014 r. delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zwróciła się do Komisji Petycji o wprowadzenie radomskiej petycji na marcową agendę. Dwa dni później Sekretariat Komisji Petycji wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o poparcie dla petycji. I tak, już 5 lutego 2014 r., tym razem już doradcy polityczni Komisji Petycji, pochodzący ze wszystkich frakcji Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że spełnia ona niezbędne wymagania formalne i 19 marca została umieszczona w marcowej agendzie Komisji. Następnego dnia Koordynator Europejskiej Partii Ludowej - Peter Jahr, w imieniu EPP, przekazał do Sekretariatu Komisji wniosek o wycofanie radomskiej petycji z marcowej agendy. W wyniku bezzwłocznej reakcji delegacji Prawa i Sprawiedliwości, Koordynator Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - Giles Chichester  wysłał do Sekretariatu Komisji sprzeciw wobec wniosku EPP. Finalnie nie został on uwzględniony, ponieważ nie posiadał umocowania prawnego, a radomska petycja utrzymała status trybu przyspieszonego. Oznacza to, że powinna zostać rozpatrzona do końca bieżącej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Dzięki sprawnym działaniom delegacji Prawa i Sprawiedliwości udało się uzyskać wymaganą liczbę głosów i 20 marca 2014 r. radomska petycja została rozpatrzona przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego. Procedura rozpatrywania przewidywała przedstawienie argumentów merytorycznych uzasadniających petycję. W naszym imieniu występował poseł do PE Janusz Wojciechowski. Po zakończeniu dyskusji Komisja uznała, że sprawę należy zbadać i nadano jej dalszy bieg.

Decyzja Komisji o utrzymaniu radomskiej petycji jako otwartej skutkuje rozpoczęciem procedury badania stanu faktycznego i analizy problemów w niej przedstawionych. Do władz województwa mazowieckiego zostanie wystosowane oficjalne pismo Przewodniczącej Komisji Petycji z wnioskiem o ustosunkowanie się do petycji.

Kolejnymi działaniami przewidzianymi w procedurze, o które wnioskował Janusz Wojciechowski, są: przygotowanie wizyty rozpoznawczej Parlamentu Europejskiego na Mazowszu oraz przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, w celu przesłuchania możliwie dużej liczby przedstawicieli zainteresowanych sprawą stron, a także przygotowanie sprawozdania Parlamentu Europejskiego. Z uwagi na zakończenie obecnej kadencji PE dalsze działania i procedury badania petycji będą przeprowadzone w przyszłej kadencji PE, o ile nie zostaną zablokowane przez europosłów PO i PSL, gdyż teoretycznie, na każdym etapie procedury, istnieje taka obawa. Jednakże, w przypadku otwarcia procedury rozpatrywania petycji, wymagałoby to wyjątkowo zmasowanej destrukcji.

Ze zdziwieniem i niepokojem obserwowaliśmy dotychczasowe działania przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej, które miały na celu zablokowanie procedowania petycji w sprawie niesprawiedliwego podziału funduszy unijnych na Mazowszu. W tej sytuacji, nadzieją na poprawę losu mieszkańców naszego regionu, jest nieporadność w blokowaniu petycji przez przedstawicieli Pani partii.
Z dezaprobatą zwracamy się do Pani jako Wiceprezes PO, partii która w nazwie ma słowo obywatelska, z pytaniem: dlaczego działacze PO blokują inicjatywę popartą przez 10 tysięcy mieszkańców Ziemi Radomskiej?

Czyżby motorem napędowym tych działań byli obawiający się procedur kontrolnych członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego, w którym większość ma PO?

Stanowczo apelujemy do Pani, jako wiceprzewodniczącej PO, aby zobowiązała Pani europosłów PO do zaprzestania działań przeciwko petycji, której procedowanie leży w interesie mieszkańców naszego regionu, w  myśl pewnością znanej Pani zasady: „po pierwsze nie szkodzić”.

Apelujemy do Pani o wspólną pracę na rzecz naszego regionu!''

Marek Suski
Prezes Zarządu Okręgowego PiS w Radomiu

W tej sprawie także w piątek odbyła się w PO konferencja prasowa. Relację z niej możecie przeczytać  tutaj.


Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych