Inicjatorem i organizatorem był również starosta przysuski Marian Niemirski, a jego gośćmi .m.in. ordynariusz diecezji radomskiej ks. biskup Henryk Tomasik, oraz wielu księży z parafii wymienionych z nazwiska w pierwszej kolejności.
Starosta Marian Niemirski powitał też wicemarszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego, wicemarszałka województwa mazowieckiego Leszka Ruszczyka, radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Zbigniewa Gołąbka, Andrzeja Łuczyckiego i Leszka Przybytniaka, starostę opoczyńskiego, Marka Ksytę, dyrektorkę Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu Dorotę Sokołowską, burmistrza Przysuchy, Tadeusz a Tomasika wójtów wszystkich gmin, radnych powiatowych i gminnych, szefów jednostek samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych i inspekcji, dyrektorów, szefów placówek oświatowych, jednostek podległych oraz banków, strażaków, przedsiębiorców, przedstawicieli stowarzyszeń, organizacji kobiecych, sołtysów itp.
Starosta nawiązał do ważnych wydarzeń roku 2014 - kanonizacji Jana Pawła II i zbliżającej się inauguracji w Przysusze Roku Kolbergowskiego . Przypomniał, że rok 2014 jest ostatnim w kadencji samorządu, co upoważnia do podsumowań trzech lat go poprzedzających.
- W kończącej się kadencji podjęliśmy się realizacji wielkich i bardzo trudnych projektów, w skali, która częstokroć przekracza wyobraźnię. One już funkcjonują i myślę, że pięknie wpisują się w krajobraz naszego powiatu. Powiatową krytą pływalnie odwiedziło w ciągu 6 miesięcy prawie 40 000 osób, w ogromnej większości mieszkańców powiatu. W czasie, kiedy złymi decyzjami osłabiano edukację zawodową, my w powiecie przysuskim stworzyliśmy projekt budowy nowego, Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego. Był krok we właściwym kierunku. Dzisiaj nowoczesny, coraz lepiej wyposażony obiekt kształci uczniów otwierając przed nimi nowe, zawodowe horyzonty. Nasza oświata jest teraz zdywersyfikowana i przez to bardziej odporna na kryzysy i dekoniunktury. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w chwili obecnej raczej lokalne systemy oświatowe ulegają samoograniczaniu. Zmniejsza się liczba uczniów, Zwalnia się nauczycieli, zamyka szkoły. My budujemy nowe obiekty i ciągle zatrudniamy nowych pracowników. W szpitalu w minionym czteroleciu trwał proces wyposażania placówki w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Do zakupionych wcześniej mammografu, aparatu RTG, USG dołączył tomograf komputerowy. Ponadto szpital został w pełni skomputeryzowany. Przez cztery lata budowaliśmy drogi powiatowe. W wielu gminach pojawiły się nowe odcinki dróg. To, co cieszy i za ca dziękuję – to bardzo dobra współpraca z wójtami gmin widoczna przy realizacji wspólnych inwestycji drogowych. W 2014 r. będziemy kończyć realizację jednego z największych w Polsce projektu likwidacji wykluczenia cyfrowego. 2800 rodzin otrzyma od powiatu urządzenia komputerowe, dostęp do internetu i zostanie przeszkolonych. Oznacza to otwarcie dla młodzieży z rodzin słabszych materialnie nowych szans edukacyjnych, cywilizacyjnych i być może ekonomicznych. Przecież Janko Muzykant nie urodził się w wielkim mieście.Ciągle gdzieś się rodzi w naszym sąsiedztwie. Może dzięki temu projektowi jego talent się nie zmarnuje. Zamykamy powoli kadencję 2010 – 2014 r finalizacją programu inwestycyjnego o łącznej wartości blisko 70 mln zł – podkreślił starosta Niemirski.
Kończąc swoje wystąpienie, życzył zdrowia, miłości, spokoju oraz radości z wielkich chwil. Po wystąpieniu starosty Mariana Niemirskiego ks. biskup Henryk Tomasik udzielił wszystkim błogosławieństwa na nowy rok. Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski pochwali inicjatywy powiatu przysuskiego a Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk. podziękował samorządowcom z powiatu i gmin za inicjatywność Prezentacja nowego herbu i flagi powiatu przysuskiego oraz uroczyste wręczenie herbów dyrektorom jednostek organizacyjnych i szkół przez starostę Mariana Niemirskiego i wręczenie statuetek pamiątkowych przez wicestarostę Tomasza Matlakiewicza współgrało z przedstawionymi osiągnięciami.
Na zakończenie uczestnicy spotkania gorąco oklaskiwali koncert Eleni. Rozpoczął się on kolędą „Lulaj, że Jezuniu”:i pastorałkami w autorskim wydaniu Greczynki oraz towarzyszącego jej zespołu. Zakończyło go wspaniałe wykonanie piosenek polskich m.in. „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” i „Miłość, jak wino” oraz greckich przebojów w tym Teodorakisa i innych kompozytorów, w tym : „Dzieci Pireusu”, „Grek Zorba” „Tylko wiatr”, które samorządowcy i ich goście w sutannach śpiewali wraz z Eleni i jej zespołem. Po tym przeżyciu intelektualnym, duchowym, dyrektor Małgorzata Bednarska zaprosiła gości do stołu szwedzkiego, przygotowanego przez pracowników i uczniów Zespołu Nr 2 im. Ludwika Skowyry. Byli oni gospodarzami noworocznego spotkania samorządowców powiatu przysuskiego. W zestawie potraw dominowały polskie jadła i napoje.