Coraz szersze grono radomian jest przekonanych, że miasto wiele straciło na utracie statusu miasta wojewódzkiego. Radom z 220 tysiącami mieszkańców jest pod względem wielkości 14 miastem w Polsce, stanowi także ważny węzeł komunikacyjny. Dlatego pomysł ustanowienia Radomia ponownie miastem wojewódzkim wydaje się ze wszech miar godny poparcia. Administratorzy rosnących w siłę profili ''Radom- miasto wojewódzkie'' czy ''Radom ponownie miastem wojewódzkim'' stawiają sobie za cel wywieranie nacisku na władze, a także upowszechnianie idei wśród mieszkańców Radomia.
Także Leszek Miller, który ostatnio odwiedził Radom jest przekonany, że reforma Buzka doprowadziła do degradacji małych ośrodków - eksperyment rządu Jerzego Buzka z podziałem na 16 województw nie sprawdził się. Po 15 latach od wejścia w życie reformy widzimy postępującą degradację małych ośrodków miejskich. Dlatego przewodniczący zwrócił się z propozycją, żeby SLD w swoim programie rozważyło powrót do 49 województw. - Żeby dać szansę tym środowiskom, które transformację przeżyły najgorzej, żeby zaświtała tam nowa nadzieja, żeby powstawały tam centra administracji i za tym centra gospodarki, żeby Polska rozwijała się bardziej równomiernie niż dzisiaj - proponował Leszek Miller szef SLD kilka dni temu podczas wystąpienia w Sosnowcu.
- Widzimy, że narastają dysproporcje w poziomie życia obywateli. Polska jest w czołówce krajów Europy, gdzie takie rozwarstwienie w dochodach i poziomie życia postępuje najszybciej. Jest to niebezpieczne, bo powoduje wzrost poczucia niesprawiedliwości i niechęci do własnego państwa. W miastach, które były siedzibami województw ta degradacja jest bardzo widoczna - mówił Leszek Miller w Radomiu.
Administratorzy profilu ''STOP dyskryminacji Radomia'' zwrócili uwagę na kwestię podziałów politycznych. -''Metropolia Warszawa głosuje zupełnie inaczej niż otaczające ją okolice rolnicze z mniejszymi miastami (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce). Wyraźnie pokazuje to przykład drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 23 października 2005 r. czy inne wybory. Warszawa i okolice dają poparcie swojej opcji politycznej, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce głosują za inną opcją polityczną. To powoduje konflikty, i nie ma neutralności w zarządzaniu, przyznawaniu dotacji, polityce województwa. Słabsi, biedniejsi przegrywają. Nie ma wtedy tzw. zrównoważonego rozwoju regionów województwa.''
Również do tej kwestii odnosi się Sojusz Lewicy Demokratycznej w kontekście realizacji idei Unii Europejskiej – zrównoważonego rozwoju regionów, który obecnie nie jest przez Polskę realizowany, gdyż pieniądze trafiają do dużych miast – stolic obecnych województw. ''Doświadczenia marnotrawstwa na Mazowszu pokazują, że system wydatkowania tych środków jest nieefektywny. Proponowany przez nas powrót do koncepcji 49 województw to nasz głos w dyskusji, jak należy wydawać pieniądze z UE, żeby realizowały cel UE, tj. zrównoważony rozwój regionów.
Idea 49 województw jest zatem realizacją idei Unii Europejskiej: - W szczególności Unia Europejska zmierza do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju regionów oraz likwidacji zacofania najmniej uprzywilejowanych regionów."- czytamy na stronie SLD.
Jak się okazuje, obecnie jest idealny moment do powrotu do koncepcji administracyjnej państwa sprzed reformy, ponieważ blisko 72,9 mld euro w kolejnej perspektywie budżetowej 2014 – 2020 dla Polski przeznaczone są na likwidację dysproporcji w rozwoju regionalnym. - Tymczasem obecnie służą one w naszym kraju rozwojowi kilku większych metropolii i jeśli tego nie zmienimy nadal tak będzie - ostrzegają przedstawiciele SLD.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
''Marnotrawstwo na Mazowszu''. Radom ponownie miastem wojewódzkim?
W ostatnich tygodniach coraz głośniej w mediach ogólnopolskich i lokalnych dyskutuje się na temat koncepcji powrotu do podziału administracyjnego kraju na 49 województw. Pomysł ten popiera nie tylko przewodniczący SLD - Leszek Miller, który podaje Mazowsze jako przykład marnotrawstwa pieniędzy przeznaczonych na rozwój regionu, ale także wiele środowisk w Radomiu. Powstało też kilka profili na Facebooku, które zyskują coraz większą aprobatę Internautów.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu