Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Prezydent o wojnie kupców i marketów: potrzebne regulacje na szczeblu państwowym

UM, mbas 2013-11-29 13:00:00

- Tylko rozwiązania na szczeblu prawa państwowego mogą dać samorządom instrumenty do skutecznej walki z dyskontami – mówi Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i zapowiada ponowne przekazanie premierowi oraz parlamentarzystom gotowych od roku projektów ustaw

fot. UM

Władze  Radomia dostrzegają cały szereg kwestii, które mają bardzo istotny i realny wpływ na sytuację kupców i warunki, w jakich prowadzą swoją działalność. Wynikają one zaś  z prawa obowiązującego na terenie całego kraju, wprowadzonego na podstawie ustaw, a więc zależne są nie od woli prezydenta i samorządu, ale od rządu i parlamentu.

- Upłynął już rok, odkąd skierowaliśmy cały gotowy pakiet rozwiązań ustawowych do parlamentarzystów ziemi radomskiej, mając nadzieję, że zostaną poddane dyskusji sejmowej i  przyczynią się do realnej poprawy sytuacji lokalnych przedsiębiorców, a zwłaszcza wzmocnią ich konkurencyjność w stosunku do wielkich sieci handlowych – mówi wiceprezydent Radomia Igor Marszałkiewicz.

Jak dotąd jednak, parlament nie zajął się problemem powstrzymania ekspansji handlu na powierzchni bliskiej 2 tys. m2.

- Przekażemy parlamentarzystom pakiet naszych propozycji raz jeszcze, z wiarą, że sejm przyjmie rozwiązania zabezpieczające interes lokalnych  kupców -  mówi Prezydent Radomia i wskazuje te rozwiązania.

Chodzi przede wszystkim o projekt całkiem nowej ustawy mówiącej o strefach interwencyjnych, określającej zasady i tryb ustanawiania stref interwencji na terenie gminy, zarządzania takimi strefami oraz szczególne zasady prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej z preferencjami podatkowymi -  podobnie, jak to jest w przypadku specjalnych stref ekonomicznych.

Prezydent Radomia widzi także potrzebę wprowadzenia do ustawy w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  zmian polegających na ustaleniu w stosunku do obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m. kw. obowiązku sporządzenia studium i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także  wymogu dokonania prognozy skutków finansowych oddziaływania na rynek pracy, handlu, usług i produkcji oraz  uzależnienia możliwości ustalenia warunków zabudowy od zgodności ze studium. 

Kolejne proponowane zmiany  dotyczą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a polegają na  wprowadzeniu zapisów dotyczących  stworzenia dla podmiotów gospodarczych „niejednoosobowych“ możliwości wyłączenia z podatku od nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą części nieruchomości na czas nieprowadzenia tej działalności oraz ustalenia ustawowej maksymalnej stawki podatku od nieruchomości dla handlu detalicznego na powierzchni sprzedaży do 400 m.kw. oraz dla usług i produkcji rzemieślniczej.

Kolejne proponowane zmiany związane są z kwestią opłat adiacenckich. W ustawie o gospodarce nieruchomościami władze Radomia widzą potrzebę zapisów mających na celu związanie obowiązku ponoszenia opłaty adiacenckiej ze zbyciem, a nie podziałem nieruchomości. Niekorzystny dla właścicieli nieruchomości jest zdaniem władz Radomia zapis w Rozporządzeniu Rady Ministrów  dotyczący sposobu zaliczania procentowego wkładu poniesionych nakładów inwestycyjnych na poczet opłaty adiacenckiej. – Domagamy się eliminacji obecnie stosowanego sposobu przeliczania, który wielokrotnie zaniża wartość faktycznie poniesionych przez właścicieli nieruchomości nakładów mających wpływ na wzrost wartości nieruchomości i jest krzywdzący dla nich – mówi wiceprezydent Radomia Igor Marszałkiewicz.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych