Mimo, że Niemcy mieli około 150 zabitych i wielu rannych, a niektórym pododdziałom AK udało się wydostać z okrążenia bez większych strat, ciężki, bój pod Piotrowym Polem nie uznaje się za sukces polskich partyzantów. Na skutek braku doświadczenia i zbiegu niekorzystnych okoliczności, dali się zaskoczyć wrogowi. Była to jednak jedna z trzech największych bitew stoczonych w 1944 roku przez partyzantów AK na obecnej ziemi radomskiej, po Molendach koło Garbatki i Ciechostowicach w pobliżu Szydłowca, które zostały uznanie za sukces. Przypomniał o tym w wystąpieniu mjr Edward Małachowski – wiceprezes ŚZŻ AK Okręgu Radom. Ciężka bitwa pod Piotrowym Polem odcisnęła mocne piętno w świadomości społecznej mieszkańców ziemi iłżeckiej. Stąd coroczne uroczystości patriotyczno – religijne w Iłży i pod pomnikiem na Piotrowym Polu.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w iłżeckim kościele w intencji poległych partyzantów AK. Pod pomnikiem dowódcy jednego z pododdziałów w tej bitwie, gen. Antoniego Chedy ps. Szary, nad grobami poległych pełniących wieczną wartę na cmentarzu iłżeckim oraz przy mauzoleum na Piotrowym Polu pochyliły się sztandary niesione przez kombatantów zrzeszonych w ŚZŻAK, Związku Kombatantów RP, organizacji żołnierskich WP, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, samorządów terenowych, stowarzyszeń itp. Wspólną modlitwą poprowadzoną przez księży kapelanów, zadumą i złożonymi wieńcami oraz wiązankami kwiatów oddano cześć poległym w bitwie pod Piotrowym Polem. Przywołano też cierpienia i pamięć o nieprawościach, które spotkały wielu żołnierzy AK nie tylko podczas okupacji hitlerowskiej, lecz i w okresie stalinowskim po zakończeniu II wojny światowej. W uroczystości uczestniczyli żyjący jeszcze kombatanci, w tym generałowie – Rajer z Gdańska, Jan Grudniewski, szef drużyn „Strzelca”, parlamentarzyści ziemi radomskiej – Bożena Wróbel i Zbigniew Kuźmiuk oraz województwa świętokrzyskiego – Krzysztof Lipiec, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek, przedstawiciele kół ŚZŻ AK z Iłży, Starachowic(Stefan Nowak, Stefan Derlatka, Stanisław Kępiński), Skarżyska, Kielc (kpt. Stanisław Popiel), Ostrowca Św. i z innych miejscowości.
Nie zapomniano też o wyróżnieniach. Delegacja ŚZ ŻAK Okręgu Radom przywiozła np. Medale „Za zasługi dla Armii Krajowej” podpisane przez ppłk. Stanisława Oleksiaka – Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK . Medalem tym uhonorowane zostało m.in.. miasto i gmina Iłża, za co podziękowali przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Pałka i wiceburmistrz, Marek Łuszczek.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>