Niedziela 28 kwietnia
Pawła, Walerii, Ludwika
RADOM aktualna pogoda

W 69 rocznicę bitwy. Z uroczystości w Iłży i na Piotrowym Polu

Mieczysław Kaca, dk 2013-09-30 09:00:00

1 października przypada 69 rocznica ciężkiej bitwy, jaką w lasach pod Piotrowym Polem stoczyły pododdziały zgrupowania  formującego się pułku piechoty AK ziemi iłżeckiej, dowodzone przez por. Wincentego  Tomasika ps. Potok. Na zgrupowanie stawiło się około 700 partyzantów Armii Krajowej niedostatecznie wyszkolonych i źle uzbrojonych. 1 października 1944 roku  zaskoczone pododdziały AK stacjonujące w różnych miejscach kompleksu leśnego pod Piotrowym Polem zostały zaatakowane (pod nieobecność dowódcy) przez jednostki niemieckie wsparte czołgami, artyleriaim lotnictwem tracąc około 80 zabitych i ponad 70 wziętych do niewoli. 

Mimo, że  Niemcy mieli około 150 zabitych i wielu rannych, a niektórym  pododdziałom AK udało się wydostać z okrążenia bez większych strat, ciężki, bój pod Piotrowym Polem nie uznaje się za sukces polskich partyzantów. Na skutek braku doświadczenia i zbiegu niekorzystnych okoliczności, dali się zaskoczyć wrogowi. Była to jednak jedna z trzech największych bitew stoczonych w 1944 roku przez partyzantów AK na obecnej ziemi radomskiej, po Molendach koło Garbatki i Ciechostowicach w pobliżu Szydłowca, które  zostały uznanie za sukces. Przypomniał o tym w wystąpieniu mjr Edward Małachowski – wiceprezes ŚZŻ AK Okręgu Radom. Ciężka bitwa  pod Piotrowym Polem odcisnęła  mocne piętno w świadomości społecznej mieszkańców ziemi iłżeckiej. Stąd coroczne uroczystości patriotyczno – religijne w Iłży i pod pomnikiem na Piotrowym Polu.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w iłżeckim kościele w intencji poległych partyzantów AK. Pod pomnikiem dowódcy jednego z pododdziałów w tej bitwie, gen. Antoniego Chedy ps. Szary, nad grobami poległych pełniących wieczną wartę na cmentarzu iłżeckim oraz przy mauzoleum na Piotrowym Polu pochyliły się sztandary niesione przez kombatantów zrzeszonych w ŚZŻAK, Związku Kombatantów RP, organizacji żołnierskich WP, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, samorządów terenowych, stowarzyszeń itp. Wspólną modlitwą poprowadzoną przez księży kapelanów, zadumą i złożonymi wieńcami oraz wiązankami kwiatów oddano cześć poległym w bitwie pod Piotrowym Polem. Przywołano też cierpienia i pamięć o nieprawościach, które  spotkały wielu żołnierzy AK nie tylko podczas okupacji hitlerowskiej, lecz i w okresie stalinowskim po zakończeniu II wojny  światowej. W uroczystości uczestniczyli żyjący jeszcze kombatanci, w tym generałowie – Rajer z Gdańska, Jan Grudniewski, szef drużyn „Strzelca”, parlamentarzyści ziemi radomskiej – Bożena Wróbel i Zbigniew Kuźmiuk oraz województwa świętokrzyskiego – Krzysztof Lipiec, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek, przedstawiciele kół ŚZŻ AK z Iłży, Starachowic(Stefan Nowak, Stefan Derlatka, Stanisław Kępiński), Skarżyska, Kielc (kpt. Stanisław Popiel), Ostrowca Św. i z innych miejscowości.

Nie zapomniano też o wyróżnieniach. Delegacja ŚZ ŻAK Okręgu Radom przywiozła np. Medale  „Za zasługi dla Armii Krajowej” podpisane przez ppłk. Stanisława Oleksiaka – Prezesa  Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK . Medalem tym uhonorowane zostało  m.in.. miasto i gmina Iłża, za co podziękowali przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Pałka i wiceburmistrz, Marek Łuszczek.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych