Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Komendant Szwalbe napisał list otwarty do radomskich policjantów

Radom on-line / 2013-08-12 15:58:00

Komendant Karol Szwalbe wystosował list otwarty do radomskich policjantów, w którym przedstawia swoje stanowisko w nagłośnionej medialnie sytuacji, gdzie informowano o jego rzekomym nakazie zdejmowania krzyży w pomieszczeniach komendy miejskiej. List komendanta publikujemy w całości.

Policjantki, Policjanci i Pracownicy KMP w Radomiu...

Z olbrzymim niepokojem odbieram publikacje i komentarze opisujące Komendę Miejską Policji w Radomiu, jako miejsce gdzie walczy się z symbolami religijnymi a wszystko to miałoby być inspirowane przez moją osobę. Anonimowe pismo sugerujące taką sytuację wpłynęło do Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Zarzucono mi wydanie polecenia zdejmowania krzyży z pomieszczeń naszej jednostki, zakazywanie uczestniczenia w pielgrzymce na Jasną Górę i inne zachowania, które nie przyszły mi do głowy, a o których dowiedziałem się z ust komentatorów. Warto zatem odsiać ziarno od plew.

W całej swojej pracy zawodowej kierowałem i kieruję się szacunkiem wobec drugiego człowieka, bez względu na jego wyznanie religijne. Szanuję i utrzymuję kontakty służbowe z osobami reprezentującymi różne religie i związki wyznaniowe, co przekłada się na właściwe relacje pomiędzy Policją a lokalnymi społecznościami.

Nikogo nie namawiałem i nie będę namawiał by, jak to napisano – zdejmował krzyż ze ścian swojego pokoju. W radomskiej sali odpraw było i będzie miejsce dla wizerunku patrona Policji.  Nikogo nie zniechęcałem do udziału w jasnogórskiej pielgrzymce środowisk policyjnych. Osobom, które zechciały uczestniczyć w ramach swojego czasu wolnego w tym przedsięwzięciu udzieliłem urlopu, pomagałem także w załatwieniu transportu, co potwierdzili przedstawiciele naszych związków zawodowych.

Proszę uszanować to, że sam jestem osobą niewierzącą i związku z tym postanowiłem, iż w moim gabinecie i sekretariacie będą tylko symbole państwowe. Ja sam szanuję przekonania innych i wyrażam ubolewanie, że niektóre osoby mogły moje postępowanie odebrać jako atak na ich przekonania religijne. Gwarantuję  - nigdy nie było to moją intencją.

insp. Karol Szwalbe, Komendant Miejski Policji w Radomiu

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

autor: mkj

Wasze komentarze (19)

cykcyk
2013-08-17 09:25:00

Tam gdzie totalitaryzmowi brakuje argumentów tam blokuje się wpisy... Do wpisu: do cykcyk - takie wypowiedzi to trzeba UDOWODNIĆ inaczej są to ordynarne kalumnie. Ilu kapłanów znasz osobiście i ilu z nich deklaruje się jako homoseksualiści? Czytanie Faktów i Mitów oprócz obciachu dostarcza uszkodzeń mózgu...

Jurek z Krakowa
2013-08-15 18:56:00

Jak czytam niektóre komentarze, dochodzę do wniosku, że Radom to jednak stan umysłu

g
2013-08-14 21:37:00

Z KRZYŻEM JESZCZE NIKT NIE WYGRAŁ!!!!!!!!! panie komendancie

do cykcyk
2013-08-14 14:47:00

Najwięcej mężczyzn wpychających coś sobie jest wśród kleru.

...
2013-08-13 14:11:00

A...i jeszcze do tchorza anonima 666,nie radze uzywac tych trzech cyrerek razem,bo za to spotyka pech,przekonasz sie choc teraz kpisz

cykcyk
2013-08-13 14:05:00

Komentarz zablokowany.

...
2013-08-13 14:05:00

do 666, wg. twojego pustego rozumowania komendant powinien zatrudnic sie u palikota w partii, bo tam krzyża nie ujrzy, albo w piekle.

666
2013-08-13 12:41:00

Sekretarka jak chce mieć KRZYŻ na ścianie ,,,,,to niech zatrudni się w kościele ,,,,,, odpowiedź dla TCHÓRZA anonima

a gdzie radny adamiec?
2013-08-13 08:05:00

A radny adamiec czemu publucznie sie nie wypowiada na ten temat?? Boi sie czy co?

narod nie odpusci
2013-08-13 08:03:00

moc

narod nie odpusci
2013-08-13 08:01:00

Jezeli kom.wojewodzki nie odwola kom.miejskiego i w tym kraju nie bedzie sprawiedliwosci w tej sprawie,to sprawa ta bedzie rozwiazana na forum i w swietle praw czlowieka i obywatela poza granicami panstwa i winni poniosa konsekwencje. nTak mi dopomoz Bog, a w nim najwieksza mi

...
2013-08-13 07:49:00

TAK? ALE W SEKRETARIACIE SIEDZI TEZ SEKRETARKA!, A ONA TO CO? POWIETRZE? JEJ UCZUCIA I PRAWA SIE NIE LICZYŁY TAK? KAZAŁ PAN JEJ ZDJĄC KRZYZ I TO JEST FAKT. ZOSTALA NARUSZONA ZASADA KONSTYTUCYJNA I ZASADY PRAWA KARNEGO. KOMENDANT JEDNOGLOŚNIE PRAWO ZŁAMAŁ I NIE MOŻE SPRAWOWAĆ SWOJEJ FUNKCJI I CHYBA JUZ ŻADNEJ W POLICJI.

Dario
2013-08-13 06:10:00

Wszystkim "zawiedzionym" postawą komendanta przypominam, że ma on (teoretycznie rzecz oczywista, ale chyba nie dla wszystkich) komendę do zarządzania, a w niej głównym zadaniem jest nie rozstrzyganie sporów światopoglądowych, ale wypełnianie obowiązków policjanta. Eskalacja napięć w załodze, bez względu na powód czy osobę prowodyra, jest ostatnią rzeczą, której potrzeba do skutecznego zarządzania grupą ludzi. Dobrze, że pan komendant rozumie, iż na pierwszym miejscu u funkcjonariusza publicznego jest działalność zawodowa, nie osobisty światopogląd. Oby więcej takich ludzi.

Jaś
2013-08-12 23:17:00

Przypomnę tylko tym ŚWIĘTOSZKOM praworządnym ,że w sposób BANDYCKI ZŁODZIEJSKI pod osłoną nocy BEZPRAWNIE powieszono KRZYŻ w SEJMIE ........ Nie stać was było na praworządne przeprowadzenie głosowania. TO JEST WASZA SPRAWIEDLIWOŚĆ

januro
2013-08-12 21:12:00

naiwny narodek, jeszcze przez wieki będzie w łapach watykanu.

Maciej
2013-08-12 21:09:00

Iluż tzw. wierzących ma wredne gęby! Nie tymi kategoriami mierzmy ludzi. Po zmianie ustroju wielu tzw. niewierzących zaczęło w te pędy wierzyć - bo to było trendy i warto, i bezpiecznie dla zachowania stanowiska. Postawy oportunistów zawsze modne?

radomir
2013-08-12 18:57:00

ja wogóle nie rozumiem tej sytuacji. człowiek zachowuje się adekwatnie do przepisów prawa, które jasno mówią o niezależności instytucji państwowych od kościelnych. i jeszcze mają do niego pretensje. rozwalił mnie senator skurkiewicz. kto jak kto ale on powinien stać na staży prawa ... w moich oczach jest całkiem skompromitowany. powinien natychmiast zrzec się mandatu.

cykcyk
2013-08-12 18:36:00

Do jego mianowania na komendanta łudziłem się, że Policja przede wszystkim uważa za podstawowy obowiązek walkę z przestępczością przez duże "P"... Teraz dostrzegam iż jedynym zajęciem policji (celowo przez małe "p" będzie dojenie frajerów (tych co nie mają znajomości) i pałowanie "mocherów"... Tfu.. "Największym" i zapewne JEDYNYM osiągnięciem obecnego komendanta pozostanie walka z Krzyżem na ścianie gabinetu... Generalskie pagony od czerwonej hołoty spod znaku PełO ma już w kieszeni...

wierzący