Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Każdy przystanek komunikacji miejskiej będzie miał swój numer

mkj, MZDiK 2013-07-30 14:00:00

Zapewne niektórzy radomianie zwrócili uwagę, że do nazw nowych przystanków na placu dworcowym dodano ostatnio cyfry 01, 03 i 05. Wkrótce także do innych przystanków zostaną dodane dwucyfrowe parzyste lub nieparzyste numery. Zmiany te są związane z koniecznością dostosowania oznakowania do rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie rozkładów jazdy.

- Do nazw wszystkich przystanków autobusowych na terenie Radomia zostaną dodane będą dwucyfrowe numery - poinformował Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, który zmiany rozpoczął od rejonu dworca PKP. Jak już informowaliśmy (tutaj), od środy ponownie zaczną działać tam, już nie dwa (jak to miało miejsce wcześniej), a trzy przystanki.

Zmiany obejmą całe miasto
 
W rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 10 kwietnia 2012 roku w sprawie rozkładów jazdy napisano, że w skład nazwy przystanku ma wchodzić - oprócz ulicy lub obiektu określającego lokalizację - również dwucyfrowy numer, parzysty lub nieparzysty.

- Nie musimy kupować nowych blach na słupki przystankowe. Na tych, które są, wymienimy po prostu naklejki z nazwami. Nie spowoduje to dużych kosztów, ponieważ takie naklejki i tak musimy co jakiś zmieniać, choćby ze względu na to, że napisy blakną od słońca - poinformował Marek Ziółkowski z MZDiK w Radomiu.

Z częścią tych prac MZDiK wstrzymywał się do tej pory, aby teraz móc umieścić naklejki zgodne z nowymi wytycznymi.

Numeracja przystanków na jednej ulicy będzie analogiczna do numeracji budynków


W rozporządzeniu określono, że numery przystanków na terenie miejscowości powinny być nadawane "stosownie do wzrastającej numeracji porządkowej nieruchomości". Tak też zostały one w Radomiu uporządkowane.

Żeby dokładniej to wyjaśnić, MZDiK posłużyło się przykładem ulicy 25 Czerwca. Numeracja budynków wzrasta przy niej od ronda Mikołajczyka w kierunku ulicy Struga. Strona nieparzysta jest od zachodu. Przystanek 25 Czerwca/Waryńskiego ma zatem numer 01, przystanek 25 Czerwca/Skłodowskiej-Curie 03, a 25 Czerwca/Struga 05.

Po stronie wschodniej, czyli parzystej, przystanek 25 Czerwca/Waryńskiego otrzymał numer 02, przystanek 25 Czerwca/Kaufland 04, 25 Czerwca/Skłodowskiej-Curie 06, a 25 Czerwca/Wysoka 08. Podobnie będzie przy wszystkich pozostałych ulicach.

Dlaczego będzie inaczej niż w stolicy


Dwucyfrowe numery były stosowane w niektórych polskich miastach jeszcze przed opublikowaniem rozporządzenia. Warszawa i Lublin nadawały je zespołom przystankowym, czyli grupom przystanków o tej samej nazwie.

Radomianie pytają przedstawicieli MZDiK, czemu podobnie nie mogło być także u nas. Jeśli są na przykład dwa przystanki o nazwie Struga / Zbrowskiego, to można byłoby przyjąć zasadę, że ten w stronę Śródmieścia dostanie numer 01, a ten na Gołębiów I będzie oznaczony jako 02. Gdyby tak było w całym mieście, wtedy pasażerowie wiedzieliby, że z przystanków, które mają numery nieparzyste, jedzie się do centrum, a z tych z parzystymi - w przeciwnym kierunku.

Jak odpowiadają pracownicy MZDiK: - Nie możemy jednak wprowadzić takiego systemu, ponieważ - zgodnie z rozporządzeniem ministra - przystanki obok Radomiaka dostaną numery 07 i 08 - jako kolejne przy całej ulicy Struga, rozpoczynając ich numerowanie od strony placu Jagiellońskiego.

Jaka jest zasada znakowania  przystanków przy dworcu


W przypadku placu dworcowego przystanki mają numerki 01, 03 i 05. Wszystkie są po jednej stronie, dlatego nie mogło to być na przykład 01, 02 i 03, czyli mieszanka numerów parzystych i nieparzystych (mimo tego, iż plac dworcowy nie ma przydzielonej do niego numeracji nieruchomości). Numer 02 dostała zresztą pętla linii 18 obok poczty przy ulicy Beliny-Prażmowskiego, ponieważ jest to pierwszy przystanek stojący po parzystej stronie tej arterii.

Co to oznacza dla korzystających z autobusów

Dyrekcja MZDiK zdaje sobie sprawę, że dla większości pasażerów taka numeracja przystanków może być niezrozumiała i zupełnie im obojętna. Jednak pewnym ułatwieniem w nowym systemie znakowania przystanków może być to, że jeśli ktoś już będzie wiedział, że na przykład z Borek do dworca PKP dojedzie z przystanku Limanowskiego / Maratońska 11, to przez pomyłkę nie stanie raczej obok słupka numer 09 lub 10.

Wymiana nazw przystanków na słupkach oraz wiatach będzie prowadzona sukcesywnie - najpierw przy drogach krajowych i wojewódzkich na terenie Radomia, a potem przy pozostałych, którymi jeżdżą autobusy miejskie.

Wymiana powinna potrwać do września.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych