Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Port Lotniczy Radom: jak idą prace? Bardzo dobrze! [ZDJĘCIA]

Roksana Chalabry 2013-04-30 13:45:00

Prace na radomskim lotnisku na Sadkowie idą pełna parą. O dziwo, mimo zimowego opóźnienia, roboty idą obecnie szybciej, niż początkowo zakładano. Na początku stycznia zaczęto montaż pierwszych elementów terminala, teraz wylano pierwszą warstwę betonu.

fot. Port Lotniczy Radom

- Ciężka zima spowodowała opóźnienia w budowie, przede wszystkim ze względu na niską temperaturę. Jednak zmieniony w związku z tym harmonogram gwarantuje przyspieszenie robót. Wykonano tory instalacyjne oraz podbudowę pod płytę fundamentową oraz wylano pierwszą warstwę betonu, na której już układane są warstwy izolacyjne. Przygotowywane są przyszłe punkty dostępu do strefy zastrzeżonej lotniska, w których będą pełnili służbę pracownicy Straży Ochrony Lotniska – mówi Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Radom.

Trwają także prace związane z budową przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej systemów nawigacyjnych DVOR/DME. - Opracowywane są procedury związane z bezpieczeństwem lotów, operacji lotniczych, systemów łączności, obsługi pasażerów i innych ważnych dla procesu certyfikacji działań – dodaje Orzeł.

W maju zostanie zamontowany dach, płyty elewacyjne oraz rozpocznie się montaż elementów wewnętrznego wyposażenia. Jedno jest pewne, wrześniowy termin otwarcia Portu Lotniczego Radom. 2012 rok związany był z intensywnymi pracami w obszarze radomskiego lotniska cywilnego. W ciągu minionego roku powstało ogrodzenie wokół lotniska o długości ponad 7 kilometrów, zamontowano dobrej jakości płytę startowa oraz postawiono certyfikowane znaki portu. W połowie listopada namalowano także nowe oznakowanie poziome na drodze startowej, drogach kołowania i płycie postojowej. Nowe oznakowanie jest zgodne z niezwykle wymagającymi przepisami międzynarodowego i polskiego prawa lotniczego, a użyta do tego specjalna farba ma za zadanie zapewnić właściwą przyczepność kół statków powietrznych do podłoża. W listopadzie zakończyła się budowa fundamentów pod terminal oraz projektowanie 500-metrowej drogi dojazdowej do terminala.

Na wyposażeniu Lotniskowej Straży Pożarnej, która zadba o bezpieczeństwo pasażerów Portu Lotniczego Radom jest już także wóz bojowy Panthera. Ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy  kosztował ponad 3 miliony złotych. Jego zakup był możliwy dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Więcej na tema wozu pisaliśmy tutaj.

Terminal ma 2913 m.kw. powierzchni użytkowej, 3028 m.kw. powierzchni zabudowy oraz kubaturę 13.379 m.3. Budynek ma wymiary 84x33 m. Jest to obiekt wolno stojący, parterowy, o konstrukcji stalowej. Budynek jest wyposażony we wszystkie instalacje, w tym klimatyzację. Posiada kompletne wyposażenie niezbędne do obsługi pasażerów, w tym taśmociągi bagażowe z wagami, punkty odpraw, a także 11 urządzeń skanujących RTG i różnego rodzaju detektorów. W terminalu znajdują się hale przylotów i odlotów, hala ogólnodostępna, VIP Room, kantor wymiany walut, wypożyczalnia samochodów, 5 sklepów, kawiarnia, oraz 3 toalety. Obiekt może obsłużyć jednocześnie 380 pasażerów z dwóch samolotów typu Boeing 737-80. Krytyczna liczba osób, jaką będzie mógł obsłużyć radomski terminal, wynosi 1,5 miliona pasażerów rocznie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych