Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Zasłużony remont kościoła na Glinicach

Roksana Chalabry 2013-04-22 11:40:00

Monumentalny kościół na Glinicach pw. Najświętszego Serca Jezusowego, który został wybudowany w latach 60., po upływie sześciu dekad doczekał się remontu. Prace remontowo-konserwatorskie rozłożone zostaną na kilka lat, a całość ma pochłonąć ok. 7 milionów złotych.

Kościół wymaga generalnego remontu, dlatego odnowa świątyni potrwa kilka lat, a ich postęp będzie zależeć od środków finansowych, jakie uda się pozyskać parafii. - To nie są żadne prace kosmetyczne, tylko generalny remont. Zaczynamy od naprawy wieży, remontu placu i jego ogrodzenia. Tempo prac uzależnione będzie od pieniędzy, jakie pozyskamy. Odkąd kościół został wybudowany, nie było w nim żadnego remontu. Prace obejmują remont wieży, elewacji o ogrodzenia.  Co się tyczy elewacji, pewne elementy wymagają skucia i wykonania od nowa. Czy takich miejsc jest dużo zobaczymy w trakcie prac. Dach jest w fatalnym stanie, sypie się z niego, dlatego jego remont też jest konieczny – wyjaśnia ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii.

- Na ten rok zaplanowano remont hełmu wieży głównej, która jest uszkodzona. W tym miejscu będzie wymieniana blacha na tytanowo-cynkową. Remontowany będzie plac wokół świątyni, a na murze który jest wokół kościoła powstanie metalowe ogrodzenie o wysokości około 1,5 metra. Kościół będzie ogrodzony i zamykany na noc. Będzie to wyglądało podobnie, jak w przypadku kościoła garnizonowego – wyjaśnia Dariusz Żak, kierownik budowy. Pierwszy etap prac zostanie wykonany dzięki datkom parafian, na kolejne etapy proboszcz ma nadzieje pozyskać środki z Unii Europejskiej.

Pierwsza kaplica powstała w budynkach po starej cegielni, a parafia została powołana w 1921 roku. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, według projektu architekta Stefana Szyllera z Warszawy, budowano od 1931 roku staraniem ks. Jana Węglickiego i Ks. Stanisława Głąbińskiego. Nie ukończono jednak budowy do 1939 roku. Podczas II wojny światowej, w wyniku ostrzału rosyjskiego od strony Skaryszewa, wznoszony kościół został nieznacznie zniszczony.  Uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni odbyło się w 1966 roku.

Kościół jest murowany z kamienia i cegły, neorenesansowy, trójnawowy z transeptem. Nawy boczne są niższe, wyodrębnione potężnymi kolumnami i filarami. Fronton jest rozbudowany architektonicznie: kolumny, portale, arkady na flankach z wieżyczkami. Pośrodku jest usytuowana trójkondygnacyjna wieża, w przyziemiu kruchta, nad którą jest urządzony chór muzyczny. Część środkowa chóru jest wpuszczona półkoliście w nawę. Polichromia została wykonana w latach 1956-1967. W ścianach kościoła umieszczono kamienne i marmurowe epitafia. Parafia obejmuje siedem tysięcy parafian.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych